• rozwiń

W których miastach żyje się najlepiej? Na czele Wiedeń, Warszawa daleko

W których miastach żyje się najlepiej? Na czele Wiedeń, Warszawa daleko

Wiedeń jest najlepszym miastem do życia - wynika z rankingu największej na świecie firmy consultingowej Mercer. Najwyżej wśród polskich miast w zestawieniu znalazła się Warszawa, które zajęła 79. miejsce.

Autorzy zestawienia pod uwagę brali socjalne i ekonomiczne uwarunkowania wpływające na codzienne życie, a także poziom opieki zdrowotnej, edukację, dostępność mieszkań oraz środowisko naturalne.

Kto na czele?

W ocenie twórców raportu firmy consultingowej Mercer to właśnie Wiedeń jest najlepszym na świecie miastem do życia. W stolicy Austrii docenili przede wszystkim transport publiczny oraz tanie i komfortowe mieszkania czynszowe. Co ciekawe apartament o powierzchni 100 mkw. można w centrum tego miasta wynająć nawet za 800 euro miesięcznie. Przy średnich zarobkach 3 tys. euro miesięcznie nie jest to wygórowana kwota.

Kto dalej?

Na drugim miejscu w rankingu najlepszych do życia miast znalazł się szwajcarski Zurych. Na podium zmieściło się jeszcze nowozelandzkie Auckland. W pierwszej dziesiątce jest wiele niemieckojęzycznych miast. Monachium jest czwarte, na szóstym miejscu uplasował się Dusseldorf, a siódmym Frankfurt.

Co ciekawe w pierwszej dziesiątce nie ma Nowego Jorku, który zajął dopiero na 44. pozycję. Zaskakująco niskie miejsce ma też Paryż (37. miejsce) oraz Londyn (39. miejsce).

Polskie miasta

Najwyżej wśród polskich miast znalazła się Warszawa. Stolica Polski zajęła 79. miejsce. W pierwszej setce znalazł się jeszcze Wrocław, który był 99.

Lp. Miasto Państwo
1. Wiedeń Austria
2. Zurych Szwajcaria
3. Auckland Nowa Zelandia
4. Monachium Niemcy
5. Vancouver Kanada
6. Dusseldorf Niemcy
7. Frankfurt Niemcy
8. Genewa Szwajcaria
9. Kopenhaga Dania
10. Syndey Australia

W innym rankingu, który przygotował amerykańskiego miesięcznik "Travel&Leisure" najlepszym miastem na świecie zostało Kyoto.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane