• rozwiń

Prawa Polaków po Brexicie mają zależeć od zasady wzajemności

Prawa Polaków po Brexicie mają zależeć od zasady wzajemności
Foto: Shutterstock Foto: Przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej po Brexicie będą uzależnione od spełnienia zasady wzajemności wobec brytyjskich obywateli na kontynencie

Rzeczniczka brytyjskiej premier Theresy May powiedziała w środę, że rząd "jest pewien, iż dotrzyma harmonogramu wyjścia z Unii Europejskiej". Pytana o przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej, w tym miliona Polaków, po Brexicie, powtórzyła, że "jakiekolwiek gwarancje dotyczące statusu tej grupy są uzależnione od spełnienia zasady wzajemności wobec brytyjskich obywateli na kontynencie".

W listopadzie Wysoki Trybunał uznał, że dla rozpoczęcia formalnych negocjacji w sprawie Brexitu, opisanych w art. 50 traktatu UE, niezbędna jest zgoda parlamentu. Zdaniem sędziów sama władza wykonawcza nie ma odpowiednich kompetencji do podjęcia takiej decyzji. Wyrok w postępowaniu odwoławczym przed Sądem Najwyższym spodziewany jest przed końcem stycznia.

Procedura Brexitu

Podczas spotkania z korespondentami zagranicznych mediów akredytowanych przy Downing Street szefowa służb prasowych brytyjskiego rządu zasugerowała, że gabinet jest przygotowany na ewentualność porażki przed Sądem Najwyższym i konieczność przeprowadzenia niezbędnej legislacji przez parlament.

Rzeczniczka premier podkreśliła, że May "niezmiennie planuje rozpoczęcie procesu wyjścia z Unii Europejskiej przed końcem marca bieżącego roku i jest to niezależne od wyroku".

Jak zapowiedziała, szefowa rządu przedstawi opinii publicznej szczegółowy plan negocjacji "w ciągu najbliższych tygodni".

W środę rano dziennik "The Guardian", cytując anonimowych ministrów w gabinecie May, poinformował, że rząd planuje złożenie prośby o wcześniejszy dostęp do wyroku Sądu Najwyższego, aby mieć czas na przygotowanie projektu legislacji w przypadku utrzymania niekorzystnego werdyktu Wysokiego Trybunału.

Prawa Polaków na Wyspach

Pytana o przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej, w tym miliona Polaków, po Brexicie, rzeczniczka podkreśliła, że "rząd jest świadom, iż to istotny temat dla wielu osób", ale powtórzyła, że "jakiekolwiek gwarancje dotyczące statusu tej grupy są uzależnione od spełnienia zasady wzajemności wobec brytyjskich obywateli na kontynencie".

- Liczymy na rozwiązanie tej kwestii możliwie najszybciej - zapewniła.

Wypowiadając się na temat rosnących opóźnień po stronie brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w postępowaniach dotyczących nadania brytyjskiego obywatelstwa, rzeczniczka zapowiedziała, że "resort, podobnie jak pozostałe, przygląda się temu, jak najlepiej odpowiedzieć na nowe wyzwania związane z Brexitem".

 

Sąd Najwyższy obraduje ws. Brexitu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane