• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Londyn szuka sojuszników po brexicie. Na celowniku jeden kraj

Brytyjska minister Amber Ruud o prawach obywateli po brexicie Odtwórz: Brytyjska minister Amber Ruud o prawach obywateli po brexicie
Brytyjska minister Amber Ruud o prawach obywateli po brexicie "Źródło: TVN24 BiS"

Wielka Brytania i Japonia podpiszą dwustronne porozumienie handlowe zaraz po Brexicie - powiedział agencji Reutera w czwartek anonimowy przedstawiciel brytyjskiego rządu. - Takie jest nasze stanowisko i strona japońska zdaje sobie z niego sprawę – dodał.

- Naszą intencją jest zawarcie porozumienia handlowego niemal nazajutrz po wyjściu z Unii Europejskiej – powiedział cytowany przez agencję członek gabinetu ministrów, który w ten sposób skomentował rezultaty wizyty premier Theresy May w Japonii.

Jak podkreślił, już teraz brytyjska premier rozmawiała z japońskimi kręgami biznesu. Spotkała się m.in. z prezesem koncernu Toyota Takeshim Uchiyamadą, dyrektorem Nissana Hiroto Saikawą oraz prezesem Hitachi, Hiroakim Nakanishim. Spotkania te charakteryzował "entuzjazm i pozytywne nastawienie".

May w Japonii

Premier May przebywa w Japonii z trzydniową wizytą od środy. W czwartek spotkała się z przedstawicielami japońskiego biznesu, zapewniając ich, że w obliczu Brexitu zamierza wynieść stosunki handlowe i inwestycyjne między Wielką Brytanią a Japonią "na całkowicie nowy poziom".

Podkreśliła też, że obecnie trwa okres kluczowy dla przyszłości jej kraju oraz, że niewiele jest regionów świata, z którymi można byłoby pogłębiać relacje handlowe w równym stopniu, co z Japonią.

Wcześniej brytyjska premier wizytowała okręt wojenny Izumo w bazie morskiej Yokosuka na południe od Tokio, w towarzystwie japońskiego ministra obrony Itsunoriego Onodery. "Moja wizyta to sygnał zacieśniającej się współpracy i partnerstwa, jakie łączą nas w kwestiach obronnych" - podkreśliła.

Później brytyjska premier wzięła udział w spotkaniu japońskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, co było związane z niedawną próbą balistyczną Korei Płn.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane