• rozwiń

Londyn szuka sojuszników po brexicie. Na celowniku jeden kraj

Brytyjska minister Amber Ruud o prawach obywateli po brexicie Odtwórz: Brytyjska minister Amber Ruud o prawach obywateli po brexicie
Brytyjska minister Amber Ruud o prawach obywateli po brexicie "Źródło: TVN24 BiS"

Wielka Brytania i Japonia podpiszą dwustronne porozumienie handlowe zaraz po Brexicie - powiedział agencji Reutera w czwartek anonimowy przedstawiciel brytyjskiego rządu. - Takie jest nasze stanowisko i strona japońska zdaje sobie z niego sprawę – dodał.

- Naszą intencją jest zawarcie porozumienia handlowego niemal nazajutrz po wyjściu z Unii Europejskiej – powiedział cytowany przez agencję członek gabinetu ministrów, który w ten sposób skomentował rezultaty wizyty premier Theresy May w Japonii.

Jak podkreślił, już teraz brytyjska premier rozmawiała z japońskimi kręgami biznesu. Spotkała się m.in. z prezesem koncernu Toyota Takeshim Uchiyamadą, dyrektorem Nissana Hiroto Saikawą oraz prezesem Hitachi, Hiroakim Nakanishim. Spotkania te charakteryzował "entuzjazm i pozytywne nastawienie".

May w Japonii

Premier May przebywa w Japonii z trzydniową wizytą od środy. W czwartek spotkała się z przedstawicielami japońskiego biznesu, zapewniając ich, że w obliczu Brexitu zamierza wynieść stosunki handlowe i inwestycyjne między Wielką Brytanią a Japonią "na całkowicie nowy poziom".

Podkreśliła też, że obecnie trwa okres kluczowy dla przyszłości jej kraju oraz, że niewiele jest regionów świata, z którymi można byłoby pogłębiać relacje handlowe w równym stopniu, co z Japonią.

Wcześniej brytyjska premier wizytowała okręt wojenny Izumo w bazie morskiej Yokosuka na południe od Tokio, w towarzystwie japońskiego ministra obrony Itsunoriego Onodery. "Moja wizyta to sygnał zacieśniającej się współpracy i partnerstwa, jakie łączą nas w kwestiach obronnych" - podkreśliła.

Później brytyjska premier wzięła udział w spotkaniu japońskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, co było związane z niedawną próbą balistyczną Korei Płn.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane