• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Premier dopuszcza okres dostosowawczy przed Brexitem

Foto: HAYOUNG JEON / POOL / PAP / EPA Foto: Theresa May nie wyklucza okresu dostosowawczego przed Brexitem

Brytyjska premier Theresa May zapewniła we wtorek, że chce zakończyć negocjacje w sprawie Brexitu w ciągu dwóch lat, tak jak przewiduje to traktat UE. Nie wykluczyła, że może być potrzebne porozumienie regulujące okres przejściowy w związku z wyjściem z UE.

- Spodziewam się, że będziemy w stanie wynegocjować porozumienie w ciągu dwóch lat - powiedziała premier May na spotkaniu z szefami komisji parlamentarnych w Londynie. - Nie jest naszym celem wydłużanie okresu negocjacji - dodała.

Od marca

Dwuletni okres zacznie biec od momentu złożenia przez Wielką Brytanię wniosku o wystąpienie z UE. Premier zapowiedziała, że nastąpi to do marca przyszłego roku.

- Ale może się zdarzyć tak, że niektóre praktyczne aspekty będą wymagały pewnego okresu dostosowawczego - dodała.

Z jej wypowiedzi wynika, że nie wyklucza porozumienia przejściowego, które zapobiegnie zbyt "twardemu" wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, co mogłoby być np. ze szkodą dla brytyjskich przedsiębiorstw.

Okres przejściowy

- Będziemy prowadzić dyskusje, by ustalić, czy potrzebujemy okresu przejściowego - powiedziała May. I zaznaczyła, że sam rząd Wielkiej Brytanii może potrzebować trochę czasu, by dostosować się do realiów po Brexicie.

May powiedziała także, że zamierza równolegle prowadzić z Unią Europejską negocjacje dotyczące wyjścia ze wspólnoty, jak i rozmowy na temat przyszłych stosunków Londynu z UE.

W czerwcowym referendum 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem ich kraju z UE. Wprowadzenie Brexitu w życie jest głównym zadaniem rządu premier May.

Zobacz: Bilans walki o Brexit. Wciąż wiele niewiadomych (Film z 18.10.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane