• rozwiń

Temat: Grecki dramat

"Wierzyciele przystawili Atenom pistolet do piersi". W Berlinie rozmowy ostatniej szansy ws. Grecji

Foto: PAP/EPA/ MAURIZIO GAMBARINI Foto: Kanclerz Merkel i prezydent Hollande

Szefowie Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego spotkali się późnym wieczorem w poniedziałek w Berlinie w celu przedyskutowania kompromisowej propozycji porozumienia z Grecją, której grozi bankructwo.

W rozmowach uczestniczą też kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande - podały niemieckie media.

Specjalne spotkanie

W Berlinie był już wcześniej przewodniczący KE Jean-Claude Juncker, który wraz z Merkel i Hollandem uczestniczył w wieczornym spotkaniu w urzędzie kanclerskim z 20 wiodącymi koncernami europejskimi. Natomiast szefowa MFW Christine Lagarde i prezes EBC Mario Draghi przybyli do stolicy Niemiec specjalnie na spotkanie w sprawie Grecji.

"Przedmiotem dyskusji jest ostateczna oferta wierzycieli (dla Grecji)" - pisze agencja dpa powołując się na źródło wśród uczestników spotkania. Podstawą rozważanej propozycji jest program pomocowy dla Grecji z 2012 roku, przedłużony do końca czerwca.

Zdaniem dpa wierzyciele "przystawili Grecji pistolet do piersi".

Ateny czekają

Jak twierdzi "Die Welt", premier Grecji Aleksis Cipras nie uczestniczy w rozmowach. Grecki polityk czeka w Atenach na wynik rozmów.

Merkel i Hollande przeprowadzili w niedzielę wieczorem szereg rozmów telefonicznych z Ciprasem. Rzecznik rządu Steffen Seibert ocenił te rozmowy jako konstruktywne. Według niemieckiego ministerstwa finansów po spotkaniu w Berlinie nie planuje się nadzwyczajnego spotkania krajów strefy euro.

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
One life One death
Ci Grecy nauczyli się tylko żyć bez podatków na kredytach ,a ich rząd jeszcze większe bzdury im obiecał niż ci nasi artyści. Jak było dobrze to korzystali teraz nygusom szantażów się zachciało. Podatki było trzeba płacić jak wszyscy ,a nie teraz pretensja do garbatego ,że ma proste dzieci.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
czarob
Grekom nie można odpuszczać - przez lata nauczyli się bimbać za nie swoje pieniądze. Dalej bezczelnie żądają pożyczek, ale żadnych cięć budżetowych. Żałosne.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
banderland
Grecja wyjdzie z tego złodziejskiego SYFU, póżniej angole i całe to dziadostwo ię rozpadnie, uwalniając inne skolonizowane państwa. Oby jak najszybciej
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane