• rozwiń

Deficyt budżetu wzrośnie wskutek spadku cen surowców

Deficyt budżetu wzrośnie wskutek spadku cen surowców
Foto: sxc.hu Foto: W Australii deficyt budżetu wzrośnie wskutek spadku cen surowców

Spadek cen eksportowanych przez Australię surowców zwiększy jej deficyt budżetowy w roku finansowym 2015/16 z prognozowanych dotąd 35,1 mld dolarów australijskich do 37,4 mld (27,1 mld USD) - poinformował we wtorek minister skarbu Scott Morrison.

Powiedział również, że przewidywany wcześniej na 25,8 mld dolarów australijskich deficyt na rok 2016/17 może w rzeczywistości sięgnąć 33,7 mld. Rok finansowy w Australii trwa od czerwca do czerwca.

Morris zaznaczył, że polityka gospodarcza liberalnego rządu kierowanego od września przez nowego premiera Malcolma Turnbulla jest właściwa, a powodujący kurczenie się wpływów podatkowych zniżkowy trend cen surowców to zjawisko globalne.

- Cena jaką możemy uzyskać na światowych rynkach za rudę żelaza zmniejszyła się z rekordowych 180 dolarów australijskich za tonę do 38-39 za tonę obecnie. Jeśli na rudę żelaza przypada około 20 proc. naszych wpływów z eksportu, to oczywiście oczekuje się tego skutków - powiedział podlegający ministrowi skarbu minister finansów Mathias Cormann.

Jak zaznacza Reuters, analitycy nie dostrzegają większych zagrożeń dla utrzymania przez Australię jej wysokiego ratingu kredytowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane