• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Visa ostrzega rosyjskie banki. "Nie gwarantujemy obsługi transakcji"

Visa ostrzega rosyjskie banki. "Nie gwarantujemy obsługi transakcji"
Foto: Shutterstock Foto: Visa to jeden z największych na świecie operator kart płatniczych

Visa wysłała list do rosyjskich banków z ostrzeżeniem, że od 1 października nie będzie w stanie zagwarantować przetwarzania transakcji krajowych - poinformował w poniedziałek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła rynkowe. Tego dnia ma ruszyć w Rosji państwowy system kart płatniczych.

W ub. roku Visa i Mastrecard przestały obsługiwać dwa rosyjskie banki, które miały być powiązane z prezydentem Władimirem Putinem. Miało to związek z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję za aneksję Krymu.

Alternatywny system

Bank centralny rozpoczął wówczas prace nad krajowym systemem płatności. Kreml chciał w ten sposób zabezpieczyć się przed możliwością odmów świadczenia usług przez zagranicznych operatorów kart płatniczych.

Od 1 października b.r. wszystkie transakcje krajowe mają być przetwarzane przez Narodowy System Kart Płatniczych (NSKP), stworzony przez bank centralny.

Ale - jak pisze "Kommiersant" - droga do nowej usługi jest wyboista i nie wiadomo, czy system wystartuje w terminie. Visa nadal otrzymuje od rosyjskich banków polecenia przeprowadzenia transakcji finansowych.

Nie gwarantują

Anonimowe źródło poinformowało gazetę, że ta sytuacja skłoniła amerykańską firmę do wystosowania listu do banków z ostrzeżeniem, że od 1 października nie będzie w stanie zagwarantować obsługi autoryzowanych poleceń operacji na terenie Rosji.

- Visa dba o swoją reputację i relacje z bankami i jest mało prawdopodobne, aby zatrzymała polecenie przetwarzania transakcji, nawet jeżeli otrzymała go przez pomyłkę - uważa jednak Maria Michajłowa, analityk z Narodowej Rady Płatności.

Jak obliczyli w maju eksperci Morgan Stanley, zyski Visy z działalności w Rosji wynoszą ok. 350-470 mln dolarów rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane