• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Karty płatnicze migrują do Rosji. Visa z poślizgiem, MasterCard już to zrobił

Karty płatnicze migrują do Rosji. Visa z poślizgiem, MasterCard już to zrobił
Foto: Shutterstock Foto: Rosja stworzyła system, który ma zastąpić gigantów: Visę i MasterCard

Międzynarodowy operator kart płatniczych Visa potrzebuje jeszcze miesiąca albo dwóch na dokończenie procesu przenoszenia zablokowanych kart do państwowego systemu płatności działającego wewnątrz Rosji. Takich problemów nie ma MasterCard, który ogłosił, że przeniesie karty do państwowego sytemu nastąpi do 1 kwietnia.

Zachód nałożył sankcje na kilka rosyjskich banków po aneksji Krymu przez Kreml i wsparciu prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

W efekcie Visa i MasterCard zablokowały operacje finansowe przeprowadzane kartami płatniczymi klientów rosyjskich banków, które znalazły się na majowej liście amerykańskich sankcji.

Prezydent Władimir Putin ogłosił wówczas, że Rosja stworzy własny system kart płatniczy i uniezależni się od zachodnich gigantów, czyli firm MasterCard i Visa. 

Nie zdążyli

Następnie władze Rosji nakazały tym koncernom przeniesienie zablokowanych kart, należących do firm i osób do krajowego systemu. Miało do tego dojść do końca marca.

- MasterCard zakończył proces. Potwierdziły to wszystkie banki. Natomiast proces Visy nie jest dokończony. Trwa przepisywanie klientów i poświadczanie tych danych przez banki. Do zakończenia tego transferu potrzeba około jednego dwóch miesięcy - powiedział Władimir Komlew, szef rosyjskiego systemu kart płatniczych.

Pod ścianą

Warto przypomnieć, że rosyjskie władze dały płatniczym gigantom wybór: albo od kwietnia będą rozliczać transakcje za pośrednictwem wewnętrznego systemu albo będą musiały zapłacić "podatek". Chodzi o depozyt, na którym Visa i MasterCard musiałyby gromadzić środki naliczane od obrotów sieci, czyli około 3 mld dolarów. Nie dość, że organizacje płatnicze musiałyby "zamrozić" ogromną gotówkę, to za każdy dzień przerwy w świadczeniu usług zapłaciłyby 10 proc. odłożonej tam kwoty.

Wiadomo już, że nie grozi to MasterCard, ale czy Visa będzie musiała zapłacić? Sam koncern natychmiast poinformował, że jego karty płatnicze będą działać normalnie, aż do czasu zakończenia procesu przenoszenia danych do rosyjskiego systemu. A Komlew odmówił komentarza na ten temat.

Władze rosyjskiego systemu chcą rozpocząć emisję własnych kart pod koniec 2015 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane