• rozwiń
  • WIG20 2324.91 +0.52%
  • WIG30 2668.95 +0.52%
  • WIG 60026.06 +0.45%
  • sWIG80 11953.11 +0.04%
  • mWIG40 4186.94 +0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

USA zniosły sankcje wobec trzech firm sojusznika Putina

Ekspert: Deripaska jest jednym z tych, którzy stracili najwięcej Odtwórz: Ekspert: Deripaska jest jednym z tych, którzy stracili najwięcej
Ekspert: Deripaska jest jednym z tych, którzy stracili najwięcej "Źródło: TVN24 BiS"

Departament Skarbu USA poinformował, że znosi sankcje wobec trzech rosyjskich firm powiązanych z rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską, w tym między innymi wobec giganta na rynku aluminium, koncernu Rusal i jego filii En+.

Departament Skarbu uzasadnił swoją decyzję tym, że Deripaska zredukował swoje bezpośrednie i pośrednie udziały w tych firmach. Firmy zgodziły się ponadto przyjąć do swoich władz niezależnych przedstawicieli pochodzących z USA i UE.

51-letni Oleg Deripaska, właściciel imperium aluminiowego, trafił na listę amerykańskich sankcji w kwietniu ubiegłego roku w wyniku oskarżeń o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie 2016 roku i udział w przygotowaniach zamachu stanu w Czarnogórze.

Bloomberg szacuje jego majątek na 3,87 miliarda dolarów.

Nieudana próba

Agencja Associated Press podkreśla, że decyzję podjęto mimo podejmowanych w Kongresie prób jej zablokowania.

Kongresmeni z Partii Demokratycznej, a także część Republikanów, uważają bowiem, że administracja prezydenta Trumpa nie jest wystarczająco stanowcza wobec prezydenta Rosji Władimira Putina i jego czołowych sojuszników, do których zalicza się Deripaska.

Wcześniej w styczniu Kongres podjął próbę zablokowania zniesienia sankcji wobec firm Deripaski. W Izbie Reprezentantów przeciwko zniesieniu sankcji głosowało razem z Demokratami 136 Republikanów. W Senacie za zablokowaniem głosowało (poza Demokratami) 11 Republikanów, ale wniosek nie uzyskał wymaganej większości 60 głosów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane