• rozwiń

USA wzywają Grecję do porozumienia z kredytodawcami. "Jego brak to niepewność dla globalnej gospodarki"

USA wzywają Grecję do porozumienia z kredytodawcami. "Jego brak to niepewność dla globalnej gospodarki"
Foto: PAP/EPA Foto: W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że nie jest zadowolona z postępów w negocjacjach z Grecją

Szef resortu skarbu USA Jack Lew wezwał w piątek Grecję do szybkiego osiągnięcia porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską w sprawie reform, ostrzegając, że brak porozumienia mógłby mieć negatywne skutki dla gospodarki światowej.

"Wzywamy władze greckie do szybkiego i pełnego zaangażowania się w negocjacje techniczne z partnerami międzynarodowymi" - napisał Lew w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu przygotowanym na posiedzenie komitetu sterującego MFW.

Lew ostrzegł, że brak porozumienia oznaczałby "natychmiastowe trudności dla Grecji, niepewność dla Europy i dla globalnej gospodarki".

Do końca kwietnia

Zgodnie z ustaleniami eurogrupy z 20 lutego do końca kwietnia Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform. Zatwierdzenie programu reform jest warunkiem wypłacenia przez eurogrupę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro.

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że nie jest zadowolona z postępów w negocjacjach z Grecją.

Rząd w Atenach wcześniej zaprzeczył doniesieniom, jakoby przygotowywał się do ogłoszenia bankructwa i rezygnacji ze spłaty długów, jeśli nie uda mu się osiągnąć porozumienia z pożyczkodawcami.

Tymczasem w środę agencja Standard & Poor's obniżyła rating Grecji o jeden stopień, z "B minus" do "CCC plus" z perspektywą negatywną. Rating krótkoterminowy został obniżony do poziomu "C", o szczebel wyżej od bankructwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane