• rozwiń
  • WIG20 2215.95 +0.68%
  • WIG30 2516.74 +0.59%
  • WIG 58306.15 +0.28%
  • sWIG80 11537.72 -0.45%
  • mWIG40 3795.71 -0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:59

Dostosuj

Odbicie na Wall Street. Pomagają Frankfurt i Tokio

Foto: EPA/ANDREW GOMBERT Foto: Wzrosty na Wall Street. Rynki liczą na banki centralne

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów na fali spekulacji o możliwości zwiększenia stymulacji monetarnej w strefie euro oraz w Japonii. Notowaniom indeksów pomagają również rosnące ceny ropy naftowej.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 1,33 proc. i wyniósł 16.093,51 pkt. S&P 500 wzrósł o 2,03 proc. i wyniósł 1.906,90 pkt. Nasdaq Composite wzmocnił się o 2,66 proc. do 4.591,18 pkt.

Komentarze Draghiego pomocne

- Mamy na rynku typowe odbicie w momencie bardzo wyprzedanego rynku. Pomagają komentarze Draghiego oraz spekulacje, że na dodatkową stymulację może zdecydować się również bank centralny Japonii – oceniła dla Bloomberga Veronika Pechlaner, zarządzająca funduszami Ashburton Investments.

- Polityce monetarnej jest coraz trudniej wpływać na fundamenty gospodarek. Wobec rosnącej szansy na dodatkową stymulację, przynajmniej na kilka dni, powinniśmy mieć jednak stabilniejsze warunki na rynku – dodała.

Indeks S&P 500 wzrostami zakończył już drugą sesję z rzędu. W czwartek zyskał 0,5 proc. i odbił się od najniższego poziomu od 21 miesięcy, na którym znalazł się wcześniej w tym tygodniu.

Poprawa nastrojów rynkach to efekt sygnałów gotowości do zwiększenia płynności w systemie finansowym przez banki centralne strefy euro oraz Japonii.

Prezes EBC Mario Draghi poinformował na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia banku, że EBC przeanalizuje swoją politykę na kolejnym posiedzeniu i możliwe jest, że wprowadzi w niej wtedy zmiany. Dał tym samym do zrozumienia, że EBC w marcu może zwiększyć skalę stymulacji monetarnej. Draghi oświadczył, że zmiany w polityce monetarnej EBC mogą być konieczne, ponieważ pogorszyła się sytuacja w światowej gospodarce.

Japonia pobudza inflację

Na rynku pojawiają się również informacje o tym, że na zwiększenie wsparcia dla gospodarki może zdecydować się Bank Japonii (BoJ). Japoński tygodnik The Nikkei Asian Review poinformował, że prezes BoJ Haruhiko Kuroda rozważa kroki w celu pobudzenia inflacji, na którą negatywny wpływ ma załamanie się cen ropy naftowej.

Za zwiększeniem stymulacji przemawia również umocnienie się jena, który wcześniej w tym tygodniu był najsilniejszy do dolara od ponad roku. Posiedzenie BoJ zaplanowane jest na 28-29 stycznia.

Lepsze nastroje na światowych rynkach pomagają ropie naftowej. Ceny surowca rosły mocno w piątek i przekroczyły w trakcie sesji 31 dolarów za baryłkę. Wcześniej w tym tygodniu spadły one w pobliże poziomu 27 dolarów za baryłkę, co było ich najniższym poziomem od 2003 roku.

Amerykanie kupują domy

Dobre były piątkowe dane z rynku nieruchomości w USA. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w grudniu wzrosła do 5,46 mln w ujęciu rocznym. Analitycy z Wall Street spodziewali się sprzedaży domów na rynku wtórnym wzrośnie do 5,2 mln. W listopadzie liczba ta wyniosła 4,76 mln.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury spadł w grudniu o 0,2 proc. Analitycy spodziewali się spadku tego wskaźnika o 0,2 proc. mdm. W listopadzie indeks wzrósł o 0,5 proc. - wynika z danych Conference Board.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 52,7 pkt. - podano wstępne wyliczenia. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 51,0 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 51,2 pkt.

Słabsze od oczekiwań dane napłynęły ze strefy euro. Wstepny odczyt indeksu PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 53,5 pkt. wobec 54,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali wartość indeksu na 54,1 pkt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane