• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

USA wpuszczają na rynek ziemniaki i jabłka GMO. "McDonald's nie będzie z nich korzystał". Inne fast foody milczą

USA wpuszczają na rynek ziemniaki i jabłka GMO. "McDonald's nie będzie z nich korzystał". Inne fast foody milczą
Foto: wikipedia.org/USDA Foto: Ziemniaki GMO na razie nie zachęcają firm?

Ziemniaki, które nie sinieją po obraniu i jabłka, które nie brązowieją są o krok bliżej, żeby trafić do sklepów spożywczych - informuje "Business Insider". W piątek amerykańska Food and Drug Administration zatwierdziła takie produkty wskazując, że są on "bezpieczne i pożywne, tak jak ich tradycyjne odpowiedniki". Jednak nie wszyscy dostawcy żywności chcą korzystać z takich produktów, a wielu milczy.

Decyzja dotyczy sześciu odmian ziemniaków produkowanych przez Boise, Idaho JR Simplot i dwóch odmian jabłek z kanadyjskiej firmy Okanagan.

Na wszelki wypadek

Jak pisze "Business Insider" pojęcie GMO odnosi się do żywności uprawianej z nasion, które są genetycznie zmodyfikowane w laboratorium. Zdając sobie sprawę z potencjalnego oporu ze strony konsumentów urzędnicy podkreślają, że wrodzone cechy ziemniaków Simplot pochodzą wyłącznie od krajowych odmian tego warzywa.

Jednak jeden z największych partnerów biznesowych koncernu Simplot - McDonald's poinformował, że nie będzie korzystał z tych ziemniaków. "McDonald's USA nie używa ziemniaków GMO, nie ma tez w planach zmiany tej praktyki" - podała spółka w komunikacie.

Burger King i Wendy's odmówiły komentarza w sprawie.

Dla klientów?

Jak czytamy, z kolei firma Okanagan chce, aby modyfikowane jabłka były wygodniejszą przekąską w wersji niebrązowiejącej. Koncern twierdzi, że dzięki tej technologii owoce nie będą musiały być myte w przeciwutleniaczach, jak to ma miejsce teraz podczas procesu pakowania. Może to więc mieć wpływ na smak owoców.

Założyciel firmy Neal Carter podkreśla, że jabłka genetycznie zmodyfikowane będą oznaczone jako Arctic Apples, a ich pierwsze dwie odmiany, to Granny Smith and Golden Delicious. Carter zapewnia, że do 2017 roku odmiany te nie będą stanowiły znaczącej produkcji firmy.

Z kolei Simplot nazywa swoje ziemniaki Innate, a ich odmiany to Ranger Russet, Russet Burbank and Atlantic.

"Business Insieder" zauważa jednak, że mogą minąć lata, nim zwykli klienci będą w stanie kupić te produkty w sklepach. Simplot zaznacza, że na razie uprawiane przez nią ziemniaki mają trafić do ściśle kontrolowanej grupy plantatorów i sieci, aby prowadzić badania na małą skalę. Na razie jeszcze dostawcy ci nie zostali wybrani i nie jest jasne, jak ziemniaki będą oznakowane - podała firma. Zapewniła, że nie sprzedaje sadzonek rośliny na wolnym rynku.

Na razie ostrożnie

Także inni gracze na amerykańskim rynku niechętnie podchodzą do produktów zmodyfikowanych genetycznie. ConAgra, główny dostawca frytek i ziemniaków do sieci restauracji Lamb Weston podała, że nie będzie korzystać z tych produktów. "Wszystkie mrożone produkty z ziemniaków są wykonane z niemodyfikowanych genetycznie roślin, zgodnie z zamówieniem klienta" - oświadczyła spółka.

Podobną opinie wyraziła firma McCain; zapowiedziała jednocześnie, że będzie monitorować badania dotyczące GMO.

Simplot zaznacza, że jej ziemniaki będą miały o 70 proc. mniej akrylamidów, substancji chemicznej, które może wytworzyć się w ziemniaku podczas gotowania w wysokich temperaturach. Reklamuje to jako korzyść dla zdrowia klientów. Niektóre badania wykazały, że akrylamid może być potencjalnie czynnikiem rakotwórczym, ale Narodowy Instytut Nowotworów i Instytut Zdrowia USA podkreślają, że "jeszcze nie wiadomo z całą pewnością", czy substancja może być szkodliwa.

Kłopot w Europie?

GMO mogą być też kwestią sporną w negocjowanej właśnie umowie o wolnym handlu między UE a USA (TTIP). W wielu obszarach regulacje amerykańskie i europejskie, mimo że się różnią, zapewniają taki sam poziom ochrony dla konsumentów czy środowiska. W takich przypadkach nie będzie problemu, żeby zbliżyć oba systemy. Są jednak obszary, gdy przepisy i regulacje pozostaną różne.

Przykładem mogą być organizmy modyfikowane genetycznie, których uprawę i sprzedaż UE szczegółowo uregulowała. Unijne prawo pozwala wprawdzie na import i uprawianie niektórych odmian, ale zasady dotyczące GMO są dużo bardziej rygorystyczne niż te w USA. Komisja Europejska zapewnia, że TTIP nie zmieni tego w żaden sposób, choć amerykańskie koncerny lobbują za wprowadzeniem zmian.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kaKoski
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Nano_D
Proszę podać te ziemniaczki i jabłuszka Panu Obamie przy jego następnej wizycie.
Z góry życzę mu smacznego!!!
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane