• rozwiń

USA pompują kolejne miliardy w Ukrainę. Jaceniuk twardo gra z Moskwą

USA pompują kolejne miliardy w Ukrainę. Jaceniuk twardo gra z Moskwą
Foto: Flickr (CC BY 2.0) Foto: USA chcą wspierać władze w Kijowie.

Stany Zjednoczone nadal będą wspierały wysiłki Kijowa na rzecz budowania zamożnego państwa i chcą przyznać jej władzom kolejny miliard dolarów gwarancji kredytowych – oświadczył w piątek w Kijowie amerykański minister finansów Jack Lew. Zaś premier Ukrainy ostrzegł, że jeśli Moskwa nie zgodzi się na restrukturyzację jej zadłużenia, Kijów ogłosi moratorium na spłatę tych zobowiązań.

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Arsenijem Jaceniukiem minister Lew ocenił, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraina dokonała realnych postępów w reformowaniu państwa, lecz podkreślił, że konieczne są dalsze działania w walce z korupcją.

Współpraca amerykańsko-ukraińska

- USA będą kontynuowały współpracę z rządem Ukrainy, by zbudować bardziej zamożne i niepodległe państwo. Pracujemy nad tym, by w ciągu nadchodzącego miesiąca wydzielić Ukrainie trzeci miliard gwarancji kredytowych. – powiedział Lew.

Premier Jaceniuk przypomniał, że wcześniej rząd Stanów Zjednoczonych przyznał Ukrainie gwarancje kredytowe w wysokości 2 mld dolarów, co pozwoliło ustabilizować gospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy oraz realizować reformy.

- Bardzo cenimy waszą pomoc. Teraz rozmawiamy o kolejnym miliardzie dolarów gwarancji kredytowych ze strony USA. Ten miliard jest bezpośrednio związany z efektywną realizacją przez nasz kraj programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. – zaznaczył.

Sankcje wobec Moskwy

Jaceniuk poinformował, że rozmawiał z Jackiem Lew m.in. o sankcjach wobec Federacji Rosyjskiej i kwestii ukraińskiego zadłużenia wobec Moskwy.

- Chciałbym po raz kolejny powtórzyć, że decyzja w sprawie sankcji związana jest bezpośrednio z całkowitym wykonaniem przez Rosję mińskich porozumień. Oznacza to, że Federacja Rosyjska powinna wyprowadzić z Ukrainy swoje wojska, a Ukraina powinna uzyskać pełny dostęp do własnych terytoriów w celu przeprowadzenia tam uczciwych i przejrzystych wyborów samorządowych według ukraińskiego prawa. – powiedział.

Długi z przeszłości

Odnosząc się do sprawy 3 mld dolarów długu Ukrainy wobec Rosji szef ukraińskiego rządu podkreślił, że został on zaciągnięty przez byłego prezydenta Wiktora Janukowycza w 2013 r. Premier ostrzegł, że jeśli Moskwa nie zgodzi się na restrukturyzację zadłużenia Ukrainy, jej władze ogłoszą moratorium na spłatę tych zobowiązań.

- Rząd ukraiński proponował wszystkim kredytodawcom międzynarodowym przyłączenie się do restrukturyzacji naszego zadłużenia; wszyscy prócz Rosji zgodzili się na to i restrukturyzacja została zakończona. Lepszych warunków, niż mają inni kredytodawcy, Rosja nie uzyska. Złożyliśmy Rosji propozycję negocjacji 29 października, ale ona odmówiła. Teraz tylko od niej zależy, czy zechce kontynuować rozmowy, czy nie. Jeśli Rosja nie zgodzi się na restrukturyzację, rząd Ukrainy wprowadzi moratorium na spłatę tego zadłużenia – powiedział Jaceniuk.

Ukraina walczy z zadłużeniami i próbuje porozumieć się ze swoimi wierzycielami:


Video (Ukraina porozumiała się z wierzycielami): 1454690

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (12)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
A co bedzie jesli Rosja nalozy moratorium na gaz i wegiel?
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bundesrepublik
Amerykance Ukraina juz sie szykuje do Majdanu 2.
 • 3
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
LanaKo
Nie liczcie na to, Ukraińcy stracili zbyt wiele, żeby wpaść znowu w wasze ręce, tym bardziej, że wy pieniędzy nie macie.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Daniel Linderman
Niestety sytuacja coraz gorsza: Służby bezpieczeństwa zbankrutowały, nacjonaliści rosną w siłę, zawierzenie broni ciągle naruszane, dodatkowo Rosja dodrukowuje fałszywe banknoty i rozpowszechnia po Ukrainie by banki się całkiem załamały.
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bundesrepublik
- USA będą kontynuowały współpracę z rządem Ukrainy, by zbudować bardziej zamożne i niepodległe państwo.
Buhahahahaha dobre wytlumaczenie juz swiat zna zamiary USA wzgledem Ukrainy i co sie za ta pomoca kryje pompujcie jankiesi ale w swojich buciorach tam NATO nie zalozycie.
 • 3
 • 6
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane