• rozwiń

Temat: USA

Rewolucja w amerykańskich wizach. Chcą zlikwidować popularną loterię

Rewolucja w amerykańskich wizach. Chcą zlikwidować popularną loterię
Foto: Shutterstock Foto: Loteria wizowa już wkrótce może odejść do lamusa

Loteria wizowa już wkrótce może odejść do lamusa - zakłada to ustawa zaproponowana przez dwóch senatorów Partii Republikańskiej. Zamiast tego miałby zostać wprowadzony "system preferencji". Po reformie pierwszeństwo w uzyskiwaniu wizy mieliby mieć zagraniczni studenci, którzy kończyli amerykańskie uczelnie.

Każdego roku około 14 milionów ludzi z całego świata bierze udział w loterii wizowej, w której stara się o jedną z 50 tysięcy "zielonych kart". Mimo że szansa na wygraną wynosi około 0,3 procent, to loteria cieszy się dużą popularnością.

Teraz jednak program, po 22 latach, ma całkowicie zniknąć.

Przewiduje to ustawa napisana przez dwóch senatorów z ramienia republikanów Toma Cottona z Arkansas i Davida Perdue'a z Georgii. Propozycja zakłada ponadto zmniejszenie liczby imigrantów upoważnionych do przebywania na obszarze USA w ciągu roku. Zgodnie z założeniami, liczba ogólnej imigracji ma spaść o 50 procent w ciągu najbliższych 10 lat.

Senatorzy chcą, by zamiast loterii został wprowadzony "system preferencji". Po zmianach pierwszeństwo w uzyskiwaniu wizy mieliby mieć zagraniczni studenci, którzy kończyli amerykańskie uczelnie.

Niedługo projekt ma trafić pod obrady w Kongresie, nie jest jednak znany dokładny termin głosowania w tej sprawie.

Nie pierwszy raz

Loterię próbowano zakończyć już w ubiegłym roku, jednak wówczas inicjatywa nie zyskała wymaganego poparcia w amerykańskim parlamencie.

W przeciwieństwie do sytuacji sprzed kilku miesięcy, teraz republikanie kontrolują jednak zarówno Kongres, jak i Biały Dom.

Stąd kolejna próba reformy programu wizowego. W uzasadnieniu do propozycji senatorowie podkreślają, że to "pomoże podnieść płace amerykańskich pracowników".

- Podejmujemy działania, aby naprawić niektóre niedociągnięcia w naszym systemie legalnej imigracji - powiedział w rozmowie z Voice of America David Perdue. "Powrót do naszego historycznie normalnego poziomu legalnej imigracji przyczyni się do poprawy jakości amerykańskich miejsc pracy i płac - dodał.

 

W czwartek informowaliśmy, że Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do czasowego wprowadzenia przez Unię Europejską wiz dla Amerykanów, które nie przestrzegają zasady wzajemności wizowej ze Wspólnotą (02.03.2017):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane