• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Stopy procentowe w USA w dół. Trzeci raz w tym roku

Wojna handlowa USA-Chiny. Komentarz eksperta Odtwórz: Wojna handlowa USA-Chiny. Komentarz eksperta
Wojna handlowa USA-Chiny. Komentarz eksperta "Źródło: tvn24bis"

Amerykańska Rezerwa Federalna po raz trzeci w tym roku obniżyła główna stopę procentową. Tym razem o 25 punktów bazowych do 1,50-1,75 procent. W komunikacie wskazano, że nadal utrzymują się niepewności dla perspektyw wzrostu gospodarczego w USA.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku. Przeciwko decyzji głosowali Esther George i Eric Rosengren, którzy chcieli, by stopy procentowe pozostały bez zmian.

"Będziemy monitorować efekty"

- Ostatnie dostosowania polityki monetarnej stanowią znaczne wsparcie dla gospodarki. Oceniamy, że polityka monetarna znajduje się obecnie w "dobrym miejscu" - powiedział prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell na konferencji prasowej.

- Aktualne stanowisko w sprawie polityki monetarnej może pozostać na obecnym, odpowiednim poziomie, o ile napływające informacje o stanie gospodarki będą zasadniczo zgodne z naszymi prognozami. Będziemy monitorować efekty naszych działań, a także oceniać wpływ danych na perspektywy przy ocenie przyszłej ścieżki dla polityki monetarnej - ocenił.

- Oczywiście, jeśli pojawią się zmiany, które spowodują konieczność zrewidowania naszych prognoz, zareagujemy odpowiednio. Ścieżka polityki nie jest z góry ustalona - dodał Powell.

Powell powiedział, że Fed nie rozważał podwyżek stóp procentowych. - Nie rozważamy podwyżek stóp procentowych na tę chwilę. (…) W przyszłości może jednak nadejść czas na podwyżki stóp procentowych. (…) Przed jakąkolwiek podwyżką stóp procentowych musi nastąpić znaczny wzrost inflacji - wskazywał prezes Rezerwy Federalnej.

Jerome Powell powiedział na konferencji prasowej, że ryzyko związane ze światowym handlem, a także perspektywą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przesunęły się w "pozytywnym kierunku" od ostatniego spotkania Rezerwy Federalnej. Jak podkreślił, amerykańska gospodarka pozostaje odporna.

Rynek pracy w USA

Z komunikatu Amerykańskiej Rezerwy Federalnej po środowej decyzji zostało wykreślone zapewnienie, że "podejmie odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego".

Odnosząc się do sytuacji na rynku pracy, Fed ocenił w komunikacie, że rynek pracy w USA "nadal się umacniał", ale "tempo wzrostu aktywności gospodarczej nadal było umiarkowane".

"Wzrost liczby nowych miejsc pracy pozostał solidny w ostatnich miesiącach, a stopa bezrobocia pozostała niska" - napisano w komunikacie.

"Mimo że wydatki gospodarstw domowych rosną w szybkim tempie, inwestycje biznesowe i eksport pozostały słabe" - dodano.

Przed posiedzeniem rynek wyceniał prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA o 25 punktów bazowych na październikowym posiedzeniu na 96 procent.

Kolejna obniżka

Po decyzji Fed obserwujemy osłabianie dolara wobec euro. Około godziny 20.20 na parze USD/EUR widzieliśmy spadek o 0,27 procent. Za amerykańską walutę trzeba było zapłacić 0,89 euro.
Dolar tracił także wobec złotego. Za amerykańską walutę trzeba było zapłacić 3,82 zł, co oznaczało spadek o 0,50 procent.
Fed obniżył stopy procentowe także na ostatnim, wrześniowym posiedzeniu. Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła wtedy główna stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1,75-2,00 procent. Na wcześniejszym posiedzeniu w lipcu również obniżono koszty kredytu o 25 punktów bazowych.

Protokół z październikowego spotkania Fed zostanie opublikowany 20 listopada. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 10-11 grudnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane