• rozwiń

Temat: USA

Prezydent rozważa nowy zakaz wjazdu do USA. "Wygramy tę bitwę"

Prezydent rozważa nowy zakaz wjazdu do USA. "Wygramy tę bitwę"
Foto: PAP/EPA/ JIM LO SCALZO Foto: Prezydent Donald Trump zapowiedział wydanie nowego dekretu

Donald Trump rozważa wydanie nowego dekretu o zakazie wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli niektórych krajów. To odpowiedź prezydenta na orzeczenie Federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco, który podtrzymał decyzję o wstrzymaniu wykonywania dekretu o czasowym ograniczeniu imigracji.

W rozmowie z dziennikarzami na pokładzie Air Force One, prezydent poinformował, że "nowy dekret" może być wydany już w najbliższy poniedziałek.

- Wygramy tę bitwę, niestety zgodnie z ustawą musi to trochę potrwać, ale ostatecznie wygramy. Poza tym mamy dużo innych możliwości, łącznie z wydaniem w poniedziałek nowego dekretu - powiedział Trump.

- Bardzo możliwe, że tak zrobimy. Musimy przyspieszyć działania ze względu na sprawy bezpieczeństwa. Potrzymam was jednak w niepewności. Pozwólcie się zaskoczyć - dodał.

Decyzja sądu

Przypomnijmy, że w czwartkowym orzeczeniu troje sędziów Federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco podtrzymało decyzję Jamesa Robarta, sędziego z federalnego sądu okręgowego w Seattle, który wstrzymał wykonywanie dekretu prezydenta o czasowym ograniczeniu imigracji.

Sąd Apelacyjny uznał, że dekret prezydenta Donalda Trumpa z 27 stycznia jest niezgodny z Konstytucją, odrzucając tym samym argumenty administracji Trumpa.

Adwokaci reprezentujący podlegające Trumpowi ministerstwo sprawiedliwości przekonywali, że względy bezpieczeństwa narodowego przemawiają za tym, aby natychmiast wznowić wykonywanie rozporządzenia Trumpa.

Dekret Trumpa

Dekret przewidywał bezterminowe wstrzymanie imigracji z Syrii oraz tymczasowe wstrzymanie imigracji z siedmiu państw zamieszkiwanych przez muzułmańską większość.

Nowe regulacje zostały wprowadzone pośpiesznie, bez konsultacji z Kongresem oraz szefami resortów odpowiedzialnych za jego wykonanie.

W rezultacie, rozporządzenie dotyczące obywateli siedmiu państw muzułmańskich, w tym również osób, które już otrzymały wizy wjazdowe do USA, spowodowało chaos, wywołując falę demonstracji i przynajmniej 40 pozwów oraz petycji złożonych w amerykańskich sądach różnych instancji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
MarianJK
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane