• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

USA otworzą swój rynek na mięso z Litwy

USA otworzą swój rynek na mięso z Litwy
Foto: Alpha/CC BY-SA 2.0/wikipedia.org Foto: Litwa jako państwo graniczące z Rosją została szczególnie dotknięta wprowadzonym przez ten kraj embargiem na unijne produkty żywnościowe

USA otworzą swój rynek na wołowinę, wieprzowinę, mięso baranie i kozie, a także produkty pochodne z Litwy - podała w środę Komisja Europejska. Nasz sąsiad będzie kolejnym po Irlandii państwem unijnym, który będzie się cieszył z łagodniejszego podejścia USA do eksportu mięsa.

Z zapowiedzi amerykańskiego departamentu rolnictwa zadowolona jest Komisja Europejska. - (Ta decyzja) przychodzi w czasie, gdy rolnicy w całej UE przeżywają szczególne trudności - zwrócił uwagę na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Cierpi mocno

Litwa jako państwo graniczące z Rosją została szczególnie dotknięta wprowadzonym przez ten kraj embargiem na unijne produkty żywnościowe. Otwarcie amerykańskiego rynku może pomóc tamtejszym producentom. Z analiz KE wynika, że Litwa wysyłała do Rosji ponad 37 proc. swojej wołowiny i blisko 20 proc. swojej wieprzowiny.

Stany Zjednoczone już na początku roku zapowiedziały, że będą stopniowo otwierać swój rynek na eksport wołowiny z Unii Europejskiej. Jako pierwsza zielone światło dostała Irlandia.

- Komisja pracuje bez ustanku, by otworzyć nowe rynki i złagodzić problemy (dotykające unijnych rolników - red.) poprzez usuwanie barier i zwiększanie możliwości eksportowych dla producentów europejskich - podkreślili we wspólnym oświadczeniu unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis oraz komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Wspólna praca

KE zwróciła uwagę, że zapowiedź otwarcia amerykańskiego rynku na litewskie mięso to efekt prac służb weterynaryjnych z UE, USA oraz samej Litwy.

"Decyzja USA jest uznaniem wprowadzenia przez UE solidnych, kompleksowych i skutecznych środków w sprawie zwalczania chorób zwierząt oraz zapewnienia bezpiecznego przetwarzania żywności w całym łańcuchu produkcji" - wskazali komisarze.

Amerykański rynek był zamknięty na wołowinę z Europy od stycznia 1998 r. Restrykcje obejmowały wołowinę (także bez kości), baraninę i koźlęcinę oraz ich przetwory. W przypadku Litwy ograniczenia dotyczyły też innych rodzajów mięs, w tym wieprzowiny.

Litwa złożyła wniosek o zatwierdzenie możliwości eksportu do USA mięsa drobiu i jaj już w 2004 r. W 2012 r. władze w Wilnie zmieniły wniosek, by obejmował on tylko mięso i produkty mięsne. Amerykańskie służby kontrolujące bezpieczeństwo żywności (Food Safety and Inspection Service) uznały, że litewskie przepisy i procedury są zgodne z prawem unijnym i wystarczające do ochrony zdrowia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane