• rozwiń
  • WIG20 2319.10 -1.69%
  • WIG30 2669.43 -1.61%
  • WIG 60097.10 -1.44%
  • sWIG80 12009.31 -0.51%
  • mWIG40 4238.99 -0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Polityka zagraniczna

Nowe sankcje na Iran. "Nacisk nie zelżeje, dopóki nie powstrzymamy zbrodniczych działań"

Departament Stanu rozszerza sankcje przeciwko Rosji Odtwórz: Departament Stanu rozszerza sankcje przeciwko Rosji
Departament Stanu rozszerza sankcje przeciwko Rosji "Źródło: tvn24"

Stany Zjednoczone nałożyły we wtorek kolejne sankcje na Iran. Restrykcje objęły "rozległą sieć finansową", wspierającą milicję Basidż, czyli Związek Mobilizacji Uciemiężonych - organizację paramilitarną, która za cel stawia sobie umacnianie idei rewolucji islamskiej w społeczeństwie irańskim.

Ministerstwo skarbu USA poinformowało, że sankcje zostały nałożone przede wszystkim ze względu na wcielanie do Basidżu dzieci. Jak twierdzi amerykańska administracja, nieletni członkowie tej organizacji są wysyłani do Syrii, gdzie walczą i giną za "brutalny reżim Baszara el-Asada".

"Sankcje są kolejnym ważnym elementem naszej kampanii mającej na celu tworzenie maksymalnej presji ekonomicznej na reżim irański. Nasz nacisk nie zelżeje, dopóki nie powstrzymamy zbrodniczych działań tego kraju" - cytuje agencja AFP jednego z urzędników amerykańskiej administracji.

Jak piszą agencje, wtorkowe sankcje obejmują "sieć wsparcia finansowego" dla Basidżu, a mianowicie "fundację" Basidż, która finansowana jest, zgodnie z informacjami ministerstwa skarbu USA, "przez co najmniej 20 spółek i instytucji finansowych" oraz kilka banków, w tym Mellat, które mają oddziały na całym świecie.

Według amerykańskiej administracji fundacja Basidż ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całej gospodarki w Iranie i ma powiązania nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale nawet w Europie. Amerykanie utrzymują, że taka działalność jest najlepszym przykładem na to, w jaki sposób irańskie siły zbrojne opanowały ekonomicznie główne gałęzie irańskiego przemysłu i wykorzystywały legalne przedsiębiorstwa do finansowania terroryzmu.

Kolejne sankcje

Na początku maja amerykański prezydent Donald Trump wypowiedział zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne z Iranem, na mocy którego w zamian za wstrzymanie przez ten kraj programu nuklearnego zniesione zostały sankcje gospodarcze.

Efektem wypowiedzenia umowy jest stopniowe ich przywracanie przez USA - od sierpnia obowiązuje embargo na sprzedaż do Iranu metali, części samochodowych, samolotów oraz transakcje rozliczane przy użyciu amerykańskich dolarów, a od listopada wejdzie w życie zakaz zakupu irańskiej ropy.

Sankcje w połączeniu z rosnącą inflacją, wysokim bezrobociem, deprecjacją riala oraz wszechobecną korupcją spowodowały, że irańska gospodarka pogrąża się w coraz większym kryzysie. Według agencji embargo na sektor naftowy, będący najważniejszą gałęzią irańskiej gospodarki, zapewne jeszcze pogorszy sytuację. Rosnące koszty życia i braki towarów powodują, że w ostatnich miesiącach w Iranie coraz częściej zdarzają się demonstracje, podczas których wznoszone są antyrządowe hasła.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane