• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

USA chcą dać Ukrainie transzę gwarancji kredytowych. Wzywają do reform

USA chcą dać Ukrainie transzę gwarancji kredytowych. Wzywają do reform
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Stefan Krasowski Foto: USA chcą dać Ukrainie transzę gwarancji kredytowych

USA chciałyby przekazać Ukrainie do końca roku trzecią transzę gwarancji kredytowych w wysokości 1 mld dolarów – oświadczyła w poniedziałek w Kijowie minister handlu USA Penny Pritzker. Podkreśliła zarazem, że warunkiem są reformy i realizacja programu MFW.

Pritzker przybyła na Ukrainę z grupą inwestorów. Po rozmowach z prezydentem Petrem Poroszenką zapewniła, że USA "wierzą w Ukrainę", wspierają jej wysiłki na rzecz przemian i "będą to czyniły w przyszłości".

- Z radością informuję, że prezydent (USA Barack Obama) i Kongres mają zamiar w najbliższych miesiącach wdrożyć kroki dotyczące trzeciej gwarancji kredytowej w wys. 1 mld dolarów dla Ukrainy. Będzie to spełnienie obietnicy Stanów Zjednoczonych, które deklarowały, że gwarancje te zostaną rozpatrzone do końca 2015 roku – podkreśliła Pritzker.

Reformy

Jak dodała, rozmowy z Poroszenką dotyczyły reform w sferze energetyki i kontroli kapitału. "Wszystko sprowadza się do jednej kwestii: jest to walka z korupcją i reforma sądownictwa" – powiedziała minister.

Wypowiadając się na briefingu w Kijowie, Pritzker wskazała, że warunkiem gwarancji kredytowych będą "sukcesy Ukrainy" w realizacji programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz "konkretny impuls w walce z korupcją". Gwarancje, które Ukraina może otrzymać pod koniec roku mają posłużyć reformom gospodarczym i poprawie klimatu inwestycyjnego - dodała.

Wraz z minister handlu USA do Kijowa przyjechali przedstawiciele kilku wielkich amerykańskich firm; m.in.: Cargill, Westinghouse Electric, Citibank i DuPont.

Poroszenko przekazał swej rozmówczyni, że Ukraina przygotowuje się do prywatyzacji mienia państwowego i chce, by proces ten był maksymalnie przejrzysty. - Było mi miło usłyszeć, że amerykańscy inwestorzy i administracja chcą podnieść poziom zaangażowania w gospodarkę naszego państwa – powiedział ukraiński prezydent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
fenixal
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane