• rozwiń

Media: amerykański budżet będzie niekorzystny dla Europy Środkowo-Wschodniej

Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW Foto: Donald Trump przedstawił plan budżetu na 2018 rok

Przedstawiony przez prezydenta Donalda Trumpa projekt budżetu na 2018 rok, mimo zwiększenia o prawie 10 procent wydatków na obronę, grozi zmniejszeniem amerykańskiej pomocy wojskowej dla zagranicy – w tym dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Preferencje w wydatkach rządu federalnego, jakie znalazły odbicie w projekcie budżetu na 2018 rok, oznaczają nie tylko ograniczenie wydatków na programy pomocy zagranicznej Departamentu Stanu, ale i cięcia w programach pomocy wojskowej dla zagranicy – wskazują analitycy wydatków militarnych z branżowego portalu "Defense News".

Amerykańska pomoc wojskowa

Przedstawiony przez prezydenta projekt budżetu na rok 2018 przewiduje drastyczną redukcję i zmianę zasad przyznawania amerykańskiej pomocy wojskowej. Jak wskazuje portal "Defense News" bezzwrotne subwencje na zakup amerykańskiej broni, mogą być zastąpione pożyczkami i gwarancjami kredytowymi na ten cel.

Analitycy podkreślają, że w projekcie budżetu na rok 2018, który jest pierwszym projektem przygotowanym za rządów prezydenta USA Donalda Trumpa, jedynie amerykańska pomoc militarna dla Izraela nie została zmniejszona.

Europejska Inicjatywa Wzmocnienia

W przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej najważniejszym programem pomocy militarnej dla regionu jest zainicjowany przez Baracka Obamę podczas wizyty w Polsce w czerwcu 2014 r. program European Reassurance Initiative (ERI; Europejska Inicjatywa Wzmocnienia).Rok budżetowy w Stanach Zjednoczonych obejmuje okres od 1 października roku bieżącego do 30 września roku przyszłego. Izba Reprezentantów zaakceptowała prawie czterokrotne zwiększenie nakładów na ERI z 789 mln dolarów w roku budżetowym 2016 do 3,4 mld dolarów w bieżącym roku budżetowym 2017, który rozpoczął się 1 października 2016 roku.

Zaaprobowany przez Izbę Reprezentantów przydział środków na obronę nie został jednak jeszcze rozdysponowany, ponieważ do tej pory Senat nie przegłosował swojej wersji Ustawy o przydziałach budżetowych na obronę. Ponieważ zaś Kongres nie przyjął wspólnej ustawy o przydziałach budżetowych na obronę, Pentagon od 1 października ub.r. działa w oparciu o prowizorium budżetowe, które wygaśnie 28 kwietnia br.

Dalsza działalność Pentagonu w oparciu o prowizorium – zdaniem ekspertów z portalu "Defense News" – "może utrudnić i opóźnić rotację amerykańskich brygad pancernych w państwach takich, jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria i tym samym doprowadzić […] Putina do błędnego przekonania, że Stany Zjednoczone nie są w stanie przeciwdziałać poczynaniom Rosji wobec sąsiednich państw".

Kongres ustala budżet

Zdaniem doradcy jednej z komisji Kongresu, który anonimowo rozmawiał z PAP, zawarta w projekcie budżetu Trumpa możliwość zmniejszenia amerykańskiej pomocy militarnej dla zagranicy w ogóle, w tym Europy Środkowo–Wschodniej jest "bardzo odległą i jeszcze mniej prawdopodobną groźbą". Świadczą o tym wypowiedzi deputowanych z obu partii.

Kongresman Stany Homer, demokrata ze stanu Maryland, nazwał projekt budżetu Trumpa "irracjonalną propozycją, która nawet nie może być podstawą do dalszej dyskusji o budżecie".

Natomiast senator Lindsay Graham, republikanin ze stanu Karolina Południowa, używając terminu z raportów szpitalnej izby przyjęć stwierdził, że przedstawiony przez prezydenta Trumpa "zarys projektu budżetu jest D.O.A. (Dead on Arival” ), czyli "martwy w momencie przybycia".

A senator Ted Cruz Republikanin z Teksasu nie omieszkał przy tej okazji przypomnieć, że "to Kongres ustala budżet".

Trump zagraża przyszłości Europy? "Debata Młodych" w TVN24 BiS:
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane