• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zbankrutować ma pięćset hoteli w Hiszpanii. "To dopiero początek"

Kłopoty klientów Neckermann Polska. Co mogą zrobić turyści? Odtwórz: Kłopoty klientów Neckermann Polska. Co mogą zrobić turyści?
Kłopoty klientów Neckermann Polska. Co mogą zrobić turyści? "Źródło: tvn24"

Około pięćset hoteli w całej Hiszpanii zbankrutuje w związku z ogłoszeniem upadłości przez brytyjskie biuro podróży Thomas Cook - podała Hiszpańska Konfederacja Hoteli i Kwater Turystycznych (CEHAT). Z urlopu musiało zrezygnować ponad 1,3 miliona turystów.

Przewodniczący stowarzyszenia Juan Molas zapowiedział, że do grudnia bankructwo w następstwie upadłości Thomasa Cooka ogłosi 500 hiszpańskich placówek hotelowych. Zaznaczył, że około stu z nich należało do brytyjskiego giganta.

- To dopiero początek. Kolejnych bankructw w hiszpańskim sektorze hotelarskim należy spodziewać się w 2020 roku - przestrzegł szef CEHAT.

Według niego największa liczba hoteli, która zbankrutuje wskutek kłopotów Thomasa Cooka, znajduje się na Wyspach Kanaryjskich i na Balearach.

Molas wyjaśnił, że część powstających tam w ostatnich latach nowych placówek hotelowych przeznaczona była głównie dla klientów brytyjskiego biura podróży. 

Od wtorku na Majorce i na Ibizie zamkniętych zostało kilkadziesiąt hoteli, które współpracowały bezpośrednio z grupą Thomas Cook. Problemy mają też obiekty w Katalonii, Andaluzji czy w rejonie miasta Walencja.

Z szacunków CEHAT wynika, że Thomas Cook, który ogłosił bankructwo 23 września, jest winien operatorom placówek hotelowych w Hiszpanii ok. 200 mln euro.

Zwrot kosztów

W poniedziałek wniosek o upadłość złożyła belgijska filia brytyjskiego biura podróży Thomas Cook. Pracę straci ok. 500 pracowników. Dziesiątki tysięcy Belgów dokonało rezerwacji w tej firmie, wielu z nich poprzez sieć biur Neckermann. Jak podają media, 72 tys. Belgów jest uprawnionych do zwrotu poniesionych kosztów z belgijskiego funduszu gwarancyjnego.

Jednak fundusz, jak informuje portal VRT, potraktuje priorytetowo tych klientów, którzy ucierpieli z powodu bankructwa, będąc za granicą. Potem pracownicy rozpoczną rozpatrywać roszczenia tysięcy innych osób, które nie pojechały na wakacje.

Mark De Vriendt z funduszu powiedział VRT News, że jak dotąd udało się zapewnić turystom loty powrotne do 6 października. - Klienci Thomasa Cooka i Neckermanna mają dwa lata na zgłoszenie roszczenia. Nie oznacza to jednak, że zwrot pieniędzy potrwa dwa lata - dodał De Vriendt.

Roszczenia będą rozpatrywane w porządku chronologicznym zgodnie z datą wyjazdu anulowanego urlopu.

Osoby, które odwołały urlop z powodu problemów w firmie Thomas Cook, mogą złożyć je za pośrednictwem strony internetowej funduszu gwarancji podróży.

Upadek giganta

Thomas Cook - najstarsze i jedno z największych biur podróży na świecie - ogłosiło upadłość przed tygodniem. Jak podkreślają eksperci, główną przyczyną jego problemów było to, że firma nie potrafiła w porę zareagować na globalne zmiany na rynku turystycznym, takie jak rozwój tanich linii lotniczych, powstawanie portali typu booking.com i AirBnB czy przenoszenie sprzedaży usług do internetu.

W następstwie bankructwa Thomasa Cooka biuro podróży Neckermann Polska złożyło 25 września w urzędzie marszałkowskim oświadczenie o niewypłacalności.

Marszałek województwa natychmiast wydał dyspozycję uruchomienia gwarancji ubezpieczeniowych biura. Z 3600 klientów przebywających na wakacjach do poniedziałku powróciło do kraju ponad 2100 turystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
na wyspach Kanaryjskich przez 11 miesięcy można się opalać, a w Polsce przez 2 miesiące i oni zbankrutują-jaja sobie robicie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jaku5
Ponieśli koszty i jak nie dostaną zapłaty od Cooka to sami nie będą w stanie zapłacić swoim dostawcom. A tak lepiej jest ogłosić upadłość i zacząć od nowa pod innym szyldem. :-)
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane