• rozwiń

Temat: USA

Znalazł lukę w systemie rezerwacji biletów i stworzył stronę internetową. Dostał pozew od linii lotniczej

Znalazł lukę w systemie rezerwacji biletów i stworzył stronę internetową. Dostał pozew od linii lotniczej
Foto: Shutterstock Foto: Twórca witryny uważa, że spodziewał się pozwu, ale jego zdaniem działa legalnie

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines i oraz serwis internetowy Orbitz, z pomocą którego można rezerwować np. bilety i hotele oskarżyły 22-letniego Aktarera Zamana. Wszystko dlatego, że młody informatyk założył stronę internetową, gdzie można znaleźć najtańsze bilety.

Chodzi o stronę internetową Skiplagged.com. Młody informatyk z Nowego Jorku (a urodzony w Bangladeszu) uruchomił serwis, aby pomóc ludziom w kupnie najtańszych w sieci biletów lotniczych.

Jak to działa?

Witryna wykorzystuje lukę w systemie rezerwacyjnym, który szuka połączeń z przesiadką w miejscu, które dla pasażera jest faktycznie tym docelowym.

W skrócie wygląda to tak. Wystarczy, że pasażer chce dostać się np. z Nowego Jorku do San Francisco. System Skiplagged.com znajdzie połączenie do Lake Tahoe z przesiadką w San Francisco, a pasażer po prostu wysiądzie na oficjalnie przesiadkowym lotnisku i nie skorzysta z dalszego lotu do Lake Tahoe.

Jak udowadnia rzeczywistość takie loty bywają o wiele tańsze, ale rezerwacja musi obejmować lot jedynie w jedną stronę i bez bagażu. Bo bagaż poleci w miejsce docelowe, czyli do Lake Tahoe.

To legalne?

Linie lotnicze nie wiele mogą z tym zrobić. Dlatego United Airlines i portal Orbitz złożyły pozew cywilny przeciwko młodemu przedsiębiorcy, w którym żądają zamknięcia strony Skiplagged.com oraz 75 tys. dolarów odszkodowania. Ich zdaniem stworzona przez niego strona promuje “zakazane" metody podróży.

Twórca witryny uważa, że spodziewał się pozwu, ale jego zdaniem na jego stronie "nie ma nic nielegalnego". Powiedział również, że strona działała nie komercyjnie, a on nie zarobił na niej ani dolara. Chciał jedynie, aby podróżni otrzymali niższe ceny.

Twierdzi też, że jego strona nie promuje niczego “zakazanego“, bo przerywanie podróży na lotnisku przesiadkowym nie jest przestępstwem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
niezarejestrowany
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane