• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Unijny komisarz: porozumienie z Grecją jest konieczne, ale zależy od Aten

Unijny komisarz: porozumienie z Grecją jest konieczne, ale zależy od Aten Odtwórz: Unijny komisarz: porozumienie z Grecją jest konieczne, ale zależy od Aten
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: We wtorek w nocy przywódcy państw eurolandu uzgodnili na nadzwyczajnym szczycie, że Grecja ma przedstawić strefie euro szczegółowe propozycje, które umożliwią podjęcie negocjacji nad nowym programem wsparcia dla tego kraju | Video: Unijny komisarz: porozumienie z Grecją jest konieczne, ale zależy od Aten

Porozumienie z Grecją jest możliwe, a nawet konieczne, ale zależy od przedstawienia przez rząd w Atenach wiarygodnych w oczach partnerów ze strefy euro propozycji reform - ocenił w środę komisarz Unii Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici.

- Od dzisiaj do niedzieli musi zostać znalezione rozwiązanie i myślę, że może tak się stać. (...) Tak, porozumienie jest możliwe, tak, porozumienie jest konieczne - oświadczył Moscovici w wywiadzie dla telewizji francuskiej France 2. - Piłka jest oczywiście po stronie greckich władz - zastrzegł.

Z kolei w wywiadzie dla BBC Moscovici zaznaczył, że porozumienie z Grecją, choć trudne, jest konieczne dziś bardziej niż kiedykolwiek”. - Grexit byłby straszną porażką , naszym wspólnym błędem i musimy walczyć, aby go uniknąć - powiedział komisarz.

Dodał, że bardzo ważne jest, aby Francja i Niemcy działały razem.

Grecja na skraju

Prezes Banku Francji Christian Noyer ostrzegł w radiu Europe 1, że Grecji, której "gospodarka znajduje się na skraju katastrofy", grozi chaos. - W przypadku braku zgody do niedzieli w sporze o zadłużenie, gospodarka kraju może ulec zapaści - powiedział Noyer, który jest członkiem Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Jego zdaniem to już ostatnie dni dla Grecji, żeby doszło do porozumienia z wierzycielami. Noyer zaznaczył, że warunkiem większej pomocy dla Grecji jest więcej reform.

We wtorek w nocy przywódcy państw eurolandu uzgodnili na nadzwyczajnym szczycie, że Grecja ma przedstawić strefie euro szczegółowe propozycje, które umożliwią podjęcie negocjacji nad nowym programem wsparcia dla tego kraju.

Wtorkowy szczyt poświęcony był konsekwencjom niedzielnego referendum, w którym Grecy odrzucili warunki pomocy, zaproponowane przez wierzycieli. Już 30 czerwca wygasł drugi program pomocowy dla Grecji, która znów stanęła na krawędzi bankructwa. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa zamierza wystąpić o nowy program wsparcia z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

Przywódcy państw i rządów strefy euro uzgodnili, że najpóźniej do czwartku Ateny mają przedstawić szczegółowe propozycje reform. Mają one zostać przeanalizowane przez instytucje reprezentujące pożyczkodawców i zaprezentowane eurogrupie.

Na niedzielę planowany jest szczyt całej UE w sprawie Grecji. Ostateczny termin dla Aten mija w tym tygodniu - powiedział we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Ostrzegł, że nie można wykluczyć czarnego scenariusza, czyli braku porozumienia między strefą euro a Grecją.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane