• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Cła odwetowe na amerykańskie produkty coraz bliżej

01.06.2018 | USA podnoszą cła na stal i aluminium. Unia Europejska szykuje odpowiedź Odtwórz: 01.06.2018 | USA podnoszą cła na stal i aluminium. Unia Europejska szykuje odpowiedź
01.06.2018 | USA podnoszą cła na stal i aluminium. Unia Europejska szykuje odpowiedź "Źródło: Fakty TVN"

Kraje Unii Europejskiej w czwartek jednogłośnie poparły plan wprowadzenia ceł importowych na amerykańskie produkty - poinformował Reuters powołując się na źródła unijne. To reakcja na wprowadzone od czerwca przez Waszyngton cła na stal i aluminium z Meksyku, Kanady i UE.

- Nie możemy pozostawić ceł bez odpowiedzi, nie jestem w nastroju do wojny, ale nie zgadzam się, że gdzie indziej dyktuje się nam, co mamy robić w Europie - powiedział Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej. - To niezależny kontynent. Wielu o to walczyło - dodał.

Propozycja musi zostać jeszcze przyjęta przez Komisję Europejską. Decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta na spotkaniu 20 czerwca. Jak wskazuje agencja Reutera, ewentualna zgoda będzie oznaczać, że cła odwetowe zostaną wprowadzone jeszcze w czerwcu lub na początku lipca.

Komisja Europejska zaproponowała nałożenie 25-procentowych ceł na towary amerykańskie, takie jak sok pomarańczowy, bourbon, dżinsy, czy motocykle. Łącznie lista liczy kilkaset pozycji. Cła będą dotyczyły amerykańskiego eksportu do UE o łącznej wartości 6,4 miliarda euro.

Cła odwetowe

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające między innymi na Unię Europejską cła na import stali i aluminium już na początku marca tego roku. Odroczył jednak ich wejście w życie do 1 maja, a następnie do 1 czerwca.

Od początku lipca cła odwetowe zamierza nałożyć Kanada.

W propozycji opublikowanej 31 maja na liście towarów objętych 10-procentowymi taryfami znalazły się między innymi jogurt, kawa, wybrane słodycze, pizza, dżem truskawkowy, sok pomarańczowy, sos sojowy, ketchup, whisky, woda butelkowana, papier toaletowy, długopisy, a także łodzie, kosiarki, materace czy śpiwory.

W zeszłym tygodniu cła na amerykańskie produkty wprowadził Meksyk. Cła odwetowe w wysokości 15-25 procent objęły amerykańskie wyroby ze stali oraz niektóre produkty rolne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane