• rozwiń
  • WIG20 2165.12 +0.42%
  • WIG30 2451.32 +0.38%
  • WIG 57050.96 +0.27%
  • sWIG80 11474.82 -0.13%
  • mWIG40 3647.25 +0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:21

Dostosuj

Unia ostrzega przed "nową spiralą przemocy" i przypomina o sankcjach. "Apelujemy do Rosji"

Walki na wschodzie Ukrainy początkiem rosyjskiej ofensywy? Odtwórz: Walki na wschodzie Ukrainy początkiem rosyjskiej ofensywy?
Foto: PAP/EPA Foto: "Konsekwentnie apelujemy do Rosji, by wsparła wdrażanie porozumienia z Mińska" | Video: Walki na wschodzie Ukrainy początkiem rosyjskiej ofensywy?

Unia Europejska ostrzegła w czwartek, że nasilenie walk we wschodniej Ukrainie może stworzyć "nową spiralę przemocy". Bruksela przypomniała również, że unijny przywódcy mogą zaostrzyć sankcję wobec Rosji, jeżeli porozumienia pokojowe z Mińska nie będą realizowane.

Według rzeczniczki KE ds. polityki zagranicznej Maji Kocijanczicz obserwatorzy OBWE poinformowali o transferze ciężkiej broni na tereny objęte walkami i opanowane przez prorosyjskich separatystów.

- Walki mogą doprowadzić do nowej spirali przemocy i cierpienia - powiedziała Kocijanczicz na konferencji prasowej w Brukseli. Dodała, że UE apeluje o pełne przestrzeganie zawartego w lutym porozumienia o zawieszeniu broni i wycofanie ciężkiej broni ze wschodniej Ukrainy.

Warunek obowiązujący

Kocijanczicz przypomniała, że w marcu unijni przywódcy uzależnili obowiązywanie sankcji wobec Rosji od pełnej realizacji lutowego porozumienia z Mińska, a także oświadczyli, iż gotowi będą na podjęcie dodatkowych kroków, jeśli okaże się to konieczne.

- Konsekwentnie apelujemy do Rosji, by wsparła wdrażanie porozumienia z Mińska - dodała rzeczniczka.

Ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisiejew zaapelował w czwartek do przywódców unijnych o odpowiednią reakcję na złamanie zawieszenia broni przez separatystów. - Atak na Marjinkę powinien spowodować wzmocnienie sankcji sektorowych wobec Moskwy - oświadczył ambasador.

Kolejne starcia

W środę doszło do pierwszego od miesięcy poważnego starcia między prorosyjskimi separatystami a oddziałami ukraińskimi we wschodniej Ukrainie. Według danych, które opublikował Interfax-Ukraina, w rejonie miejscowości Marjinka, gdzie doszło do starć, zginęli dwaj ukraińscy żołnierze, a 30 zostało rannych. Rebelianci informowali o 15 ofiarach śmiertelnych, w tym cywilach. Według agencji obie strony oskarżają się o sprowokowanie nowego wybuchu przemocy.

Unijni przywódcy uzgodnili w marcu, że sankcje gospodarcze na Rosję pozostaną w użyciu aż do momentu pełnej realizacji porozumień pokojowych z Mińska, których celem jest rozwiązanie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Oczekuje się, że formalna decyzja o odnowieniu unijnych sankcji uderzających w rosyjski sektor finansowy, energetyczny i obronny może nastąpić 25 czerwca na kolejnym szczycie unijnym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matkom
kiedy unia przestanie tańczyć w takt "janke doodle"?przecież na sankcjach przegrywa unia .amerykanie handlują obchodząc sankcje.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
j1940
A dlaczego nie ma apelu do Ukrainy o wdrażanie ustaleń? Przecież Donbasu nie ostrzeliwują powstańcy.
 • 2
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane