• rozwiń

Unia mówi jednym głosem. "Nie będzie dwustronnych porozumień z Rosją"

Unia mówi jednym głosem. "Nie będzie dwustronnych porozumień z Rosją"
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0)/ Eugene Regis Foto: - Nie będzie dwustronnych porozumień państw członkowskich UE z Rosją w sprawie złagodzenia embarga na produkty żywnościowe z Unii - zapewnił komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

- Nie będzie dwustronnych porozumień państw członkowskich UE z Rosją w sprawie złagodzenia embarga na produkty żywnościowe z Unii - zapewnił komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan. Przyznał, że potrzebne są rozmowy z Moskwą w sprawie certyfikatów weterynaryjnych.

- Nie będzie bilateralnych porozumień z Rosjanami. (...) Zostało wyjaśnione przez mojego kolegę komisarza (ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności) Vytenisa Andriukaitisa podczas poniedziałkowej Rady, że będą ogólnounijne negocjacje handlowe z Rosją - powiedział Hogan w czwartek dziennikarzom w Brukseli.

Trwają rozmowy z Rosją

To pierwsze tego typu oświadczenie złożone przez komisarza UE ds. rolnictwa po zeszłotygodniowym zamieszaniu, jakie wywołały informacje o rozmowach przeprowadzonych przez KE i Rosję na marginesie międzynarodowych targów Zielony Tydzień w Berlinie.

"Techniczne dyskusje" z Rosjanami prowadzili przedstawiciele dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. zdrowia i konsumentów, ale także - jak się okazało - delegacje niektórych krajów UE. KE informowała później, że wprawdzie do ostatecznego porozumienia jeszcze nie doszło, ale po rozmowach pojawiła się możliwość wznowienia eksportu do Rosji niektórych produktów mięsnych, jak podroby, tłuszcz, smalec czy mączka mięsna, a także niektórych produktów mleczarskich i mięsnych wysokiej jakości (w tym sery, wędliny) i tradycyjnych.

Zamieszanie wywołała też informacja francuskiego ministerstwa rolnictwa, które ogłosiło już 19 stycznia, że zawarło z Rosją porozumienie o wznowieniu eksportu do tego kraju trzody chlewnej, tłuszczu wieprzowego i podrobów wieprzowych z Francji. Rosyjskie media donosiły z kolei, że Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego już przygotowuje listę przedsiębiorstw z sześciu krajów UE, które po uchyleniu embarga będą mogły dostarczać do Rosji wieprzowinę. Te kraje to Francja, Węgry, Włochy, Niemcy, Holandia i Dania.

"Będzie koordynacja i utrzymanie solidarności"

Hogan podkreślał w czwartek, że KE będzie ściśle współpracowała z państwami członkowskimi, aby zapewnić ogólnounijną odpowiedź na wniosek strony rosyjskiej w sprawie możliwości wznowienia sprzedaży konkretnych produktów na tamtejszy rynek. - Jednak na końcu władze rosyjskie i europejskie muszą zapewnić, że mają odpowiednie certyfikaty weterynaryjne, że w przypadku każdego typu produktu utrzymany odpowiedni standard. Jest więc trochę negocjacji do przeprowadzenia po obu stronach, aby sfinalizować możliwość ponownego eksportu z Europy do Rosji - przyznał komisarz.

W części państw członkowskich takie podejście wywołuje obawy, że będzie to dawało Rosji możliwość wybierania sobie partnerów, od których będzie chciała kupować określone produkty, pozostawiając swój rynek zamknięty dla innych krajów. - Będzie koordynacja i utrzymanie solidarności pomiędzy państwami członkowskimi - zapewnił jednak Hogan.

Rosja zamknęła swój rynek dla wieprzowiny z UE po wykryciu na początku 2014 roku przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Potem przypadki ASF wykryto także u dzików w Polsce. W sierpniu wprowadziła zaś szerokie embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na sankcje nałożone w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy. Embargo zostało rozszerzone w październiku ubiegłego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
baldie
Uch ty. Tyle kasy z kremla na nielegałów, radykałów i ekstremistów i jak psu... Jak putler zacznie z tych nerwów jeść więcej to przy jego wzroście zamieni się szybko w kulkę! Jak wtedy namówić Rosjan do niejedzenia?
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
unia to utrata niepodległości, każdy ma prawo zawierać swoje umowy z kim chce
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
celek20
Nie kolego to nie utrata niepodległości a solidarność, i rusek nie będzie w unii wybierał kogo dyskryminować
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zwęglona Zielona Pyra
Nic bandytom nie sprzedawać, szczaw i mirabelki niech wcinają(sprawdzony towar)
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane