• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Unia formalnie przedłuża sankcje wizowe i finansowe w związku z Ukrainą

Unia formalnie przedłuża sankcje wizowe i finansowe w związku z Ukrainą
Foto: Shutterstock Foto: Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów mają obowiązywać do 15 marca 2016 r.

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej przedłużyli w poniedziałek o sześć miesięcy sankcje wizowe i finansowe wprowadzone w związku z rosyjską aneksją Krymu i wybuchem konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów mają obowiązywać do 15 marca 2016 r. Obejmują 149 osób, wśród których są rosyjscy politycy i wojskowi oraz ukraińscy separatyści, a także 37 firm i organizacji.

"Ocena sytuacji nie usprawiedliwia zmian w reżimie sankcyjnym, zarówno jeśli chodzi o listę osób, jak i firm i organizacji objętych restrykcjami" - podkreślono w poniedziałkowym komunikacie Rady UE.

Formalne potwierdzenie

Ambasadorowie państw unijnych uzgodnili tę decyzję na początku września; w poniedziałek została ona formalnie potwierdzona przez obradujących w Brukseli ministrów ds. europejskich.

W związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy UE wprowadziła również sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów. Restrykcje te obowiązują do końca br., a ich złagodzenie uzależniono od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu.

Sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod).

Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

UE jednogłośnie i bez litości dla Rosji. Przedłuża sankcje gospodarcze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bundesrepublik
Czy do marca przyszlego roku UE jeszcze bedzie zanosi sie na rozpad.
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane