• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Rekordowe wsparcie Unii Europejskiej. Dołoży pół miliarda euro do budowy podwodnego kabla

Ile dała nam Unia Europejska? Odtwórz: Ile dała nam Unia Europejska?
Ile dała nam Unia Europejska? "Źródło: TVN24 BiS"

Unia Europejska udzieli rekordowego wsparcia w wysokości 578 mln euro projektowi połączenia energetycznego między Francją a Hiszpanią, dzięki któremu Hiszpania będzie mogła eksportować nadwyżkę energii odnawialnej - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródło UE.

Budowa 370-kilometrowego podwodnego kabla przez Zatokę Biskajską ma prawie podwoić zdolność wymiany energetycznej między krajami do 5 tys. MW.

Mniejsza zależność

Bruksela liczy, że projekt pozwoli zmniejszyć zależność Wspólnoty od dostaw gazu z Rosji i przyczyni się do wypełnienia celów klimatycznych. Zakończy też "izolację Półwyspu Iberyjskiego", jak powiedział w czwartek przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji KE komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canete.

Inwestycja jest częścią wartego 873 mln euro programu wsparcia dla 17 projektów z dziedziny infrastruktury energetycznej, które mają przybliżyć UE do stworzenia unii energetycznej. Pieniądze pochodzić będą z instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility).

Wsparcie dla połączenia energetycznego między Hiszpanią a Francją będzie największym w historii UE na tego typu projekt - zaznaczył Reuters.

Inne projekty

Wśród innych projektów, którym przydzielono wsparcie, jest niemiecki kabel SuedOstLink łączący północ z południem kraju (70 mln euro), projekt wykorzystywania gazu ziemnego na Cyprze (101 mln euro), czy studium połączenia energetycznego między Maltą a Włochami (3,7 mln euro).

Cele klimatyczne UE zakładają zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o 40 procent w porównaniu z rokiem 1990. Aby to osiągnąć, UE chce m.in. zwiększyć do 2020 roku udział energii odnawialnej w zużyciu energii do 20 procent. 11 z 28 państw UE już ten pułap osiągnęło.

Coraz więcej

Według raportu KE, do którego dotarła agencja Reutera, udział energii odnawialnej w zużyciu energii w UE w 2016 roku wyniósł 17 procent.

W połowie stycznia Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, ustalając cel OZE na 2030 rok na poziomie 35 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane