• rozwiń

Temat: Grecja

Grecy chcą pomocy, ale Niemcy odrzucają wniosek. "Propozycja bez treści"

Umowy kredytowej dla Grecji nie będzie? Niemcy odrzucają wniosek Odtwórz: Umowy kredytowej dla Grecji nie będzie? Niemcy odrzucają wniosek
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Rząd Niemiec odrzucił wniosek Grecji o przedłużenie pomocy finansowej | Video: Umowy kredytowej dla Grecji nie będzie? Niemcy odrzucają wniosek

Rząd Niemiec odrzucił wniosek Grecji o przedłużenie pomocy finansowej. - Pismo z Aten nie jest treściwą propozycją rozwiązania (kryzysu) - oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger. Agencja Reuters podaje, że Grecki rząd powiedział przedstawicielom eurogrupy, że ta ma dwie opcje: albo przyjęcie albo odrzucenie złożonej dziś przez Grecję propozycję.

W wypowiedzi dla agencji dpa Jaeger wyjaśnił, że grecka propozycja zmierza w rzeczywistości do kontynuowania finansowania bez wypełniania zobowiązań wynikających z programu.

Brak zgodności

- Pismo nie jest zgodne z kryteriami ustalonymi w poniedziałek w ramach strefy euro - podkreślił rzecznik resortu finansów.

Grecki rząd zaproponował w czwartek partnerom z eurolandu przedłużenie o sześć miesięcy "umowy kredytowej", która nie zawiera przedłużenia obowiązującego memorandum przewidującego oszczędności. Ateny zobowiązały się, że zachowają w tym czasie równowagę budżetową. Poinformowało o tym greckie źródło rządowe, cytowane przez AFP.

Agencja Reuters podaje, że Grecki rząd powiedział przedstawicielom Unii Europejskiej, że ta ma dwie opcje: albo przyjęcie albo odrzucenie złożonej dziś przez Grecję propozycję.

Rząd premiera Aleksisa Ciprasa "zgodnie ze swymi obietnicami, nie poprosił o przedłużenie memorandum" obowiązującego od 2010 roku i zakładającego oszczędności, lecz o przedłużenie "umowy kredytowanej" poprzez "porozumienie pomostowe na sześć miesięcy, podczas których zobowiąże się do utrzymania równowagi budżetowej" - powiedziało to źródło.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane