• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Ukraina bliżej UE już od przyszłego roku. Rosja naciska, by nastąpiło to później

Ukraina bliżej UE już od przyszłego roku. Rosja naciska, by nastąpiło to później
Foto: sxc.hu Foto: Kijów musi czekać na handlową część umowy stowarzyszeniowej do 2016 roku

Handlowa część umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukraina będzie wdrażana od 1 stycznia 2016 roku - oświadczyła w czwartek w Brukseli unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. O ponowne opóźnienie wdrażania umowy zwróciła się Rosja.

- Decyzja w tej sprawie nie należy do Rosji - powiedziała Malmstroem dziennikarzom przed spotkaniem ministrów ds. handlu. - Jesteśmy gotowi rozmawiać z Rosją o praktycznych trudnościach i to robimy. W tym miesiącu odbędzie się spotkanie na szczeblu ministrów, by znaleźć praktyczne rozwiązania. Ale datą (wdrażania umowy - PAP) jest 1 stycznia przyszłego roku. Malmstroem podkreśliła, że takie jest stanowisko zarówno krajów UE, Komisji Europejskiej, jak i Ukrainy.

Opóźnienie

We wtorek ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow potwierdził nieoficjalne informacje, że w trakcie technicznych konsultacji z udziałem przedstawicieli KE, Ukrainy i Rosji w kwietniu rosyjscy eksperci zaproponowali ponowne opóźnienie wdrażania porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) pomiędzy UE a Ukrainą.

Trójstronne konsultacje, mające służyć rozwianiu obaw Rosji związanych z umową stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą, toczą się od lata 2014 roku. Rosja od początku miała zastrzeżenia do tego porozumienia i twierdziła np., że zaszkodzi to jej interesom gospodarczym. Zagroziła też wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE nie zostaną uwzględnione.

Zniesienie ceł

Ze względu na toczące się rozmowy we wrześniu 2014 roku uzgodniono, że wdrażanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej, planowane początkowo na 1 listopada 2014 roku, zostanie odroczone do końca 2015 roku. Do tego czasu Ukraina korzysta jednak z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.

Według relacji mediów rosyjski prezydent Władimir Putin zażądał w ubiegłym roku zmian w umowie UE-Ukraina, by uwzględniała ona rzekome ryzyko dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej gospodarki rosyjskiej, wynikające z realizacji umowy. Ówczesny szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso odpowiedział jednak, że zmian w umowie dwustronnej mogą dokonywać tylko jej strony, a nie państwo trzecie.

Pod koniec maja ma się odbyć trójstronne spotkanie na szczeblu ministrów w sprawie DCFTA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane