• rozwiń

Temat: Gaz

Warszawa i Kijów połączone interkonektorem. Gaz popłynie na Ukrainę ze Świnoujścia

Warszawa i Kijów połączone interkonektorem. Gaz popłynie na Ukrainę ze Świnoujścia
Foto: polskielng.pl Foto: Podczas rozmowy poruszona została kwestia euroazjatyckiego korytarza dostaw ropy

Szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk poinformował w poniedziałek, że między ukraińską firmą Naftohaz i polską Gaz-System została podpisana umowa dotycząca budowy interkonektora, który pozwoli transportować na Ukrainę gaz z terminalu LNG w Świnoujściu.

- Chcę podkreślić, że chodzi tutaj nie o rewers rosyjskiego gazu, lecz o dostawę gazu z terminali LNG w

Świnoujściu i Kłajpedzie - mówił Jaceniuk podczas konferencji po spotkaniu z polską premier Ewą Kopacz, która w poniedziałek składa wizytę w Kijowie. Dodał, że interkonektor umożliwi rocznie dostawę 10 mld metrów sześciennych gazu na Ukrainę.

Prawie 150 tys. obywateli

Jaceniuk zaznaczył też, że podczas rozmowy poruszona została kwestia euroazjatyckiego korytarza dostaw ropy, ale "szczegóły będą omawiane podczas posiedzenia dwustronnej komisji gospodarczej".

Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że szczególne znaczenie ma wymiana transgraniczna między państwami. Powiedział, że na mocy ustawy o małym ruchu granicznym prawie 150 tys. obywateli Ukrainy i tyle samo obywateli Polski ma możliwość poruszania się w ramach małego ruchu granicznego. - Możemy zwiększyć liczbę tych obywateli prawie do miliona - podkreślił Jaceniuk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane