• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Ulga dla Greków. Rząd łagodzi restrykcje bankowe

Ulga dla Greków. Rząd łagodzi restrykcje bankowe
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: Grecy mogą otwierać konta bankowe bez możliwości dokonywania wypłat

Greckie ministerstwo finansów nieznacznie złagodziło restrykcje obowiązujące w transakcjach bankowych. Po około dwumiesięcznej przerwie Grecy będą mogli przesyłać za granicę niewielkie kwoty.

Na mocy rozporządzenia ogłoszonego w rządowej gazecie w nocy z poniedziałku na wtorek, Grecy będą mogli wysyłać do 500 euro miesięcznie za granicę, a studenci studiujący poza krajem będą mogli otrzymywać do 8 tys. euro na kwartał na pokrycie kosztów mieszkania.

Grecy mogą też otwierać konta bankowe bez możliwości dokonywania wypłat, w celu spłacania pożyczek, składek na ubezpieczenie społeczne i zaległych należności podatkowych.

Nadchodzi pomoc

29 czerwca władze zamknęły banki i wprowadziły kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego, gdyby klienci masowo zaczęli wypłacać oszczędności. Wcześniej premier Aleksis Cipras ogłosił rozpisanie referendum w sprawie warunków trzeciego pakietu pomocowego.

W piątek trzyletni program pomocowy dla Grecji, wart maksymalnie 86 mld euro, zaakceptowali ministrowie finansów państw strefy euro oraz grecki parlament. Do ratyfikacji pakietu w niektórych państwach eurolandu potrzebna jest jeszcze zgoda parlamentu. W niemieckim Bundestagu głosowanie odbędzie się w środę.

Grecja porozumiała się z wierzycielami. Bruksela potwierdza:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane