• rozwiń

Ukraiński bank centralny znosi zakaz handlu walutami. Po szalonym dniu z hrywną

Hrywna wystrzeliła - godz. 12:20 Odtwórz: Hrywna wystrzeliła - godz. 12:20
Foto: Shuttershock | Video: TVN24 BiS Foto: Przed południem za dolara na Ukrainie płacono o 25 proc. mniej niż dzień wcześniej | Video: Hrywna wystrzeliła - godz. 12:20

Ukraińska waluta traci na wartości. Dzisiaj w najbardziej krytycznym momencie za dolara trzeba było zapłacić 33 hrywny. Tuż przed 15. ukraiński bank centralny poinformował, że będzie oferował skup dolarów za 21,7 hrywny. Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk skrytykował jako szkodliwą dla gospodarki decyzję Narodowego Banku Ukrainy (NBU) o trzydniowym zakazie realizowania przez banki zakupu walut na polecenie klientów. Zaznaczył, że decyzji nie konsultowano z rządem. Wieczorem bank centralny poinformował, że anuluje decyzję o zakazie handlu. Nie podano jednak oficjalnego powodu, dla którego zdecydowano się na taki krok.

- Rano z internetu dowiedziałem się, że bank centralny podjął samodzielnie i bez konsultacji decyzję o zamknięciu międzybankowego rynku walutowego, co nie dodaje stabilności walucie narodowej - oświadczył, otwierając posiedzenie rządu.

Jaceniuk ocenił, że "ma to bardzo złożony i negatywny wpływ" na gospodarkę Ukrainy, równowagę systemu finansowego i kurs wymiany walut.

Wezwał ponadto do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej w celu przyjęcia koniecznych decyzji zmierzających do ustabilizowania ukraińskiego systemu finansowego.

Dodał, że wraz z minister finansów Natalią Jaresko wystąpią do prezydenta Petra Poroszenki, aby wezwał na rozmowę szefową banku centralnego Wałerię Hontariewą.

Bez konsultacji

Narodowy Bank Ukrainy podjął decyzję o zakazaniu do piątku, 27 lutego, handlu walutami na polecenie klientów w sytuacji gwałtownego osłabienia się hrywny. W oświadczeniu poinformowano, że zakaz nałożono, "aby podtrzymać stabilność waluty i ograniczyć nieuzasadniony popyt na dewizy ze strony klientów". Wieczorem ukraiński bank centralny poinformował, że wycofuje się ze swojej decyzji.

Wcześniejszy krok był reakcją na to, jak dzień wcześniej kurs hrywny spadł o 11,1 proc., mimo wprowadzonych na początku tygodnia ograniczeń w handlu dewizami.

Kilka godzin po środowej decyzji Narodowy Bank Ukrainy zaoferował skup dolarów po kursie 21,7 hrywien, co oznacza - jak odnotowuje Reuters - że klienci zmuszeni do sprzedaży dolarów otrzymaliby o jedną trzecią mniej niż wynosił ostatnio zanotowany rynkowy kurs przed zakazem i około połowy w stosunku do kursu oferowanego na czarnym rynku. Reuters przypomina, że eksporterzy na Ukrainie muszą sprzedać 75 proc. swych wpływów w twardych walutach.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane