• rozwiń

Temat: Ukraina

Ukrainie brakuje węgla. Rząd zezwala na import energii z zagranicy

Ukrainie brakuje węgla. Rząd zezwala na import energii z zagranicy
Foto: sxc.hu Foto: Jaceniuk: Ukraina nie może uzyskać dostępu do około 3 mln ton węgla

Rząd Ukrainy zezwolił na import energii elektrycznej z zagranicy. Wszystko przez kryzys w branży węglowej spowodowany walkami na wschodzie kraju. - Trzeba ograniczyć zużycie - apeluje Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że krajowe firmy mogą importować energię elektryczną z zagranicy. To efekt zatrzymania produkcji w zagłębiach węglowych na wschodzie kraju. Przez konflikt i walki wiele kopalni wstrzymało wydobycie.

Przez walki

- Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zablokowanie dostaw węgla kupionego w Rosji, a także brak dostaw węgla z regionów, które należą do Ukrainy, ale obecnie są na terytoriach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów - tłumaczy Jaceniuk.

Jaceniuk dodał również, że Ukraina nie może uzyskać dostępu do około 3 mln ton węgla, które były zgromadzone we wschodnich regionach kraju.

Przed wybuchem konfliktu na wschodzie kraju kopalnie węglowe zaspokajały 40 proc. potrzeb energetycznych Ukrainy. Jednak po miesiącach walk produkcja w ponad połowie z nich została wstrzymana. W efekcie dostawy surowca nie docierają m.in. do elektrowni cieplnych, czy zakładów produkcyjnych.

Trzeba oszczędzać

Krajowe elektrownie posiadają obecnie około 1,3 mln ton węgla. W grudniu zeszłego roku było to 4 mln ton. Niedobory surowca zmusiły część firm energetycznych do ograniczenia mocy na terenie całego kraju.

- Żądam od ministerstwa i władz lokalnych, aby ograniczyć zużycie m.in. w budynkach rządowych i centralnych ulicach miast - mówi Jaceniuk. - Ograniczenia mocy mogą również zostać nałożone na obszarach zajętych przez rebeliantów - dodał.

Nie ma umów

Już wcześniej, tym miesiącu rząd prosił państwowe firmy energetyczne o rozważenie importu energii elektrycznej. - Niestety nie przyniosło to skutku. Nie podpisano żadnych umów - twierdzi Jaceniuk.

Ukraina ma połączenia elektroenergetyczne m.in. z Rosją, Mołdawią, Białorusią i krajami bałtyckimi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Jak to jest z importowaniem węgla przez Ukrainę od Rosjan? Dlaczego nie chcą kupić od Polski ?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Przemysliciel
Rosjanie zatrzymali transporty wegla ktore ukraincy od nich kupili.

JEsli chodzi o ceny to na szybko... wegiel z rosji kosztuje od 70 do 90 $ za tone. U nas tona 600 zl grubego albo orzecha. Ruski jest zwyczajnie tanszy.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Karizmo
Nie martwcie się Polski węgiel nadal będzie gnił na hałdach bo Polscy górnicy nie zgodzą się na sprzedaż węgla "brudnym" Ukraińcom bo dostali dofinansowanie z budżetu wiedź węgiel dalej może leżeć ! Górnicy zawsze ale to zawsze znajdą sposób na NIE SPRZEDAWANIE swoich wyrobów !
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane