• rozwiń

Ukraina znosi monopol oligarchów. Będzie reforma rynku gazu

Ukraina znosi monopol oligarchów. Będzie reforma rynku gazu
Foto: naftogaz.com Foto: Fuzja Gazpromu z Naftohazem będzie oznaczała przejęcie przez Rosjan ukraińskich gazociągów

Parlament Ukrainy uchwalił w czwartek ustawę zakazującą bezpłatnego wykorzystywania przez prywatne firmy państwowych gazociągów, zezwalając jednocześnie na ich wydzierżawianie lub udostępnianie na zasadzie koncesji.

Jak się wskazuje, ma to służyć stworzeniu warunków rzeczywistej konkurencji na rynku gazu ziemnego na podobnych zasadach, jakie przewidziane są w przepisach Unii Europejskiej.

Ceny gazu spadną?

Uzasadniając w środę konieczność uchwalenia ustawy, premier Arsenij Jaceniuk zaznaczył, że należące do grupy biznesowej Firtasz-Lowoczkin regionalne spółki dystrybucji gazu muszą płacić państwu za użytkowanie gazociągów. Jak twierdzą ukraińscy deputowani, spółki te w sposób bezpośredni bądź pośredni kontrolują 70 proc. rynku gazu.

- Ustawa zniesie monopol oligarchów i pozwoli na zmniejszenie cen gazu - oświadczył lider forsującej hasła antykorupcyjne Partii Radykalnej Ołeh Laszko.

Jak relacjonował Reuters, ustawa ma zapewnić niedyskryminacyjny dostęp do rynku gazu na zasadach "wolnej konkurencji przy odpowiednim poziomie ochrony konsumentów".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane