• rozwiń
  • WIG20 2336.58 +0.65%
  • WIG30 2673.88 +0.67%
  • WIG 60843.25 +1.08%
  • sWIG80 11917.01 +0.42%
  • mWIG40 4034.94 +0.47%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:56

Dostosuj

Temat: Rosja

Ukraina zakazuje rosyjskim przewoźnikom lotów. Moskwa zapowiada odwet

Ukraina zakazuje rosyjskim przewoźnikom lotów. Moskwa zapowiada odwet
Foto: Wikipedia/ Dmitry Petrov Foto: Rząd w Kijowie podjął w piątek decyzję o zakazie lotów na Ukrainę rosyjskich linii lotniczych, przede wszystkim Aerofłotu

Rząd w Kijowie podjął w piątek decyzję o zakazie lotów na Ukrainę rosyjskich linii lotniczych, przede wszystkim Aerofłotu i Transaero - poinformował premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Firmy te znalazły się wśród objętych najnowszymi ukraińskimi sankcjami.

Według doniesień służby prasowej ukraińskiego gabinetu ministrów wprowadzono też zakaz rejsów tranzytowych nad obszarem Ukrainy samolotów rosyjskich kompanii lotniczych, "jeśli są nimi przewożone towary mające przeznaczenie wojskowe, towary podwójnego przeznaczenia lub rosyjskie siły wojskowe".

Rosja reaguje

Premier Jaceniuk wydał polecenie przekazania tych decyzji stronie rosyjskiej - pisze agencja Interfax-Ukraina.

Agencja, powołując się na ukraińskie państwowe służby lotnicze, pisze, że zakaz będzie obowiązywał od 25 października, kiedy zaczyna się sezon przewozów zimowych. O zakazie rosyjskie kompanie lotnicze mają zostać powiadomione jeszcze w piątek.

Na posunięcie Ukrainy natychmiast zareagował rosyjski minister transportu Maksim Sokołow. Zastrzegając się, że o planach zakazu lotów Aerofłotu i Transaero na Ukrainę Moskwa wie z mediów, powiedział, że jeśli zamiar ukraińskich władz zostanie wprowadzony w życie, to władze w Moskwie będą zmuszone do podjęcia "lustrzanych" posunięć.

Aerofłot lata obecnie do dwóch miast ukraińskich: Kijowa i Odessy. Planowano, że od października rosyjski przewoźnik będzie latał też do Charkowa - pisze rosyjski Interfax. Według tego źródła, gdy tylko kompania zostanie oficjalnie powiadomiona o "odwołaniu" rejsów, poinformuje o tym pasażerów i objaśni sposób zwrotu pieniędzy za kupione wcześniej bilety.

Sankcje

W połowie września administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki opublikowała listę objętych sankcjami osób prawnych i fizycznych z Rosji i innych państw. Sankcje wprowadzono w odpowiedzi na ogłoszenie przez prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodniej Ukrainie wyborów samorządowych. Mają się one odbyć w innym terminie, niż wybory w pozostałej części kraju, co zdaniem ukraińskich władz jest rażącym naruszeniem mińskich porozumień pokojowych.

Na liście sankcji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) znalazły się osoby, które w opinii Kijowa poparły dokonaną przez Moskwę aneksję Krymu i konflikt z separatystami w Donbasie. Sankcje dotknęły także głównego rosyjskiego przewoźnika lotniczego, Aerofłot.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że premier Arsenij Jaceniuk zaapelował do upoważnionych organów o stałe monitorowanie wcielania w życie sankcji i - jeśli zajdzie konieczność - dodawanie do listy RBNiO nowych nazwisk i instytucji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
TO KLOPS GDZIE RUSKIE TERAZ POLECĄ
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane