• rozwiń

Ukraina jednak nie zbankrutuje? Sępie fundusze oferują niewielką redukcję długu

Foto: PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO Foto: Ukraina

Najwięksi wierzyciele Ukrainy przedstawili nową ofertę restrukturyzacji jej zadłużenia proponując 5-procentową redukcję należności głównej, co oznacza złagodzenie ich stanowiska - poinformował w czwartek Reuters powołując się na źródło bankowe.

Negocjacje w sprawie restrukturyzacji wynoszącego 23 mld dolarów długu tkwią od ponad czterech miesięcy w impasie, spowodowanym rozbieżnością stanowisk w sprawie odpisów należności głównej.

Według wspomnianego źródła grupa największych wierzycieli Ukrainy kierowana przez amerykańską firmę inwestycyjną Franklin Templeton skierowała do Kijowa swą nową propozycję wcześniej w tym tygodniu.

- Propozycja dotyczyła 5-procentowej redukcji i dołączonych do niej warunków - powiedział rozmówca Reutera nie uściślając na czym warunki te polegają.

Drugie źródło potwierdziło złożenie warunkowej propozycji, ale odmówiło ujawnienia jakichkolwiek dalszych szczegółów.

Ukraina: to za mało

- W następstwie szczegółowych negocjacji komitet przedstawił propozycję umorzenia - w razie

spełnienia szeregu określonych warunków - niewielkiej części ukraińskiego zadłużenia. Jako reprezentacja długoterminowych inwestorów na Ukrainie komitet przewodził wysiłkom na rzecz osiągnięcia szybkiej, nadającej się do zaakceptowania przez obie strony i trwałej restrukturyzacji długu przy jednoczesnym zachowaniu żywotnie ważnego dostępu państwa do rynków kapitałowych - dodało bliskie negocjacjom drugie źródło.

Jak zaznacza Reuters, zgoda na zmniejszenie należności głównej oznacza zwrot w stanowisku wierzycieli, ale proponowane 5 proc. to znacznie mniej niż zasugerowane przez ukraińską minister finansów Natalię Jaresko jako niezbędne dla spełnienia warunków pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego 40 proc.

W poniedziałek Jaresko poinformowała, że Kijów złożył swym wierzycielom nową propozycję i czeka na ich odpowiedź. Odmówiła jednak podania szczegółów na ten temat.

Grupa wierzycieli, w skład której wchodzą między innymi T Rowe Price, BTG Pactual i TCW, posiada ukraińskie obligacje opiewające łącznie na 8,9 mld dolarów, co stanowi niemal połowę ich przewidzianego do restrukturyzacji wolumenu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane