• rozwiń
  • WIG20 2164.18 +0.38%
  • WIG30 2450.79 +0.36%
  • WIG 57048.12 +0.26%
  • sWIG80 11481.63 -0.07%
  • mWIG40 3650.06 +0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:05

Dostosuj

Sąd: nacjonalizacja największego prywatnego banku na Ukrainie niezgodna z prawem

"Serialowa fikcja stała się rzeczywistością" Odtwórz: "Serialowa fikcja stała się rzeczywistością"
"Serialowa fikcja stała się rzeczywistością" "Źródło: TVN24 BiS"

Przeprowadzona w 2016 roku nacjonalizacja największego banku komercyjnego Ukrainy, Prywatbanku, była niezgodna z prawem – orzekł w czwartek okręgowy sąd administracyjny w Kijowie. Pozew w tej sprawie złożył współwłaściciel banku, miliarder Ihor Kołomojski.

Decyzja sądu zapadła trzy dni przed drugą turą wyborów prezydenckich na Ukrainie, w których największe szanse na zwycięstwo ma showman Wołodymyr Zełenski. Jest on aktorem kabaretowym, występującym w stacji telewizyjnej, której właścicielem jest Kołomojski.

"Zagrożenie dla klientów"

Narodowy Bank Ukrainy zapowiedział, że zaskarży orzeczenie. - Decyzja sądu nie jest prawomocna i zostanie zaskarżona przez bank narodowy. Po raz kolejny zwracamy uwagę, że stworzona przez sąd niepewność sytuacji prawnej podważa stabilność finansową – oświadczył przedstawiciel banku centralnego Wiktor Hryhorczuk.

Petro Poroszenko, urzędujący prezydent i rywal Zełenskiego w II turze wyborów prezydenckich, mówił wcześniej, że powrót Prywatbanku w ręce Kołomojskiego grozi kryzysem finansowym oraz kryzysem we współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

- Gwałtowne ruchy w sprawie banku stworzą zagrożenie dla jego klientów. Decyzja na korzyść byłego właściciela będzie bolesnym uderzeniem we współpracę z MFW i związana będzie z ryzykiem dla stabilności makroekonomicznej, dla kursu walut i może wywołać nowy kryzys – powiedział prezydent.

Nacjonalizacja banku

Prywatbank został znacjonalizowany w 2016 r. z powodu niewypłacalności. Narodowy Bank Ukrainy wyjaśniał wówczas, że różnica między rezerwami a ryzykiem kredytowym tej instytucji wyniosła 96 miliardów hrywien (ok. 15 mld zł). Po nacjonalizacji bank centralny oświadczył, że Prywatbank wykorzystywany był do prania brudnych pieniędzy.

Kołomojski mówił w wywiadach, że chce odszkodowania za nacjonalizację banku w wysokości 2 mld USD i nie ukrywał, że liczy, iż odzyska swoje pieniądze po zmianie prezydenta.

W ubiegłym tygodniu amerykański portal informacyjny Daily Beast podał, że Federalne Biuro Śledcze (FBI) prowadzi dochodzenie w sprawie możliwych przestępstw finansowych Kołomojskiego. Ma ono dotyczyć m.in. prania brudnych pieniędzy.

Oligarcha, którego majątek wyceniany jest przez magazyn "Forbes" na 1,2 mld dolarów, mieszka obecnie w Izraelu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane