• rozwiń
  • WIG20 2179.46 +0.18%
  • WIG30 2507.29 +0.30%
  • WIG 56441.16 +0.22%
  • sWIG80 11486.16 -0.56%
  • mWIG40 3901.13 +0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:30

Dostosuj

Temat: Rosja. Stosunki zagraniczne

Rząd chce znieść cła na używane auta. Z wyjątkiem rosyjskich

Rząd chce znieść cła na używane auta. Z wyjątkiem rosyjskich
Foto: Shutterstock Foto: Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił przygotować projekt ustawy znoszącej cła na wwóz używanych samochodów z zagranicy

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił przygotować projekt ustawy znoszącej cła na wwóz używanych samochodów z zagranicy, prócz pojazdów z Rosji, oraz opracować rozwiązania zmierzające do wprowadzenia całkowitego zakazu importu rosyjskich paliw.

- Ustawa powinna dotyczyć wszystkich samochodów prócz tych, które pochodzą z Rosji. Otrzymuję setki listów od obywateli, którzy uważają, że będzie to dobry krok, który rozszerzy możliwości nabywania samochodów - oświadczył Jaceniuk podczas posiedzenia rządu w środę.

Surowe normy ekologiczne

Zdaniem ukraińskich mediów otwarcie rynku samochodów używanych będzie utrudnione ze względu na surowe normy ekologiczne, które wprowadzono z początkiem bieżącego roku. Ukraina przyjęła wówczas tzw. standard Euro 5, który ogranicza możliwość sprowadzania starych samochodów do pojazdów produkowanych od 2010 roku.

Według portalu Liga.net zgodnie z obowiązującymi stawkami opłat do zakupionego za granicą za 15 tysięcy dolarów samochodu z 2012 r. z silnikiem diesla o pojemności 1800 centymetrów sześciennych, na Ukrainie trzeba dopłacić ok. 10,5 tys. dolarów. W cenę tę weszło cło w wysokości 1,5 tys. dolarów, 5-procentowy podatek importowy - 750 dolarów, opłata akcyzowa - 4047 dolarów oraz VAT - 4259 dolarów.

Zakaz importu paliw

Premier poinformował także we wtorek, że Rada Ministrów inicjuje zakaz całkowitego importu paliw ropopochodnych z Rosji. Ukraina nie może handlować z państwem, które dokonało agresji na jej terytorium - wyjaśnił.

- Proszę ministerstwo gospodarki o opracowanie mechanizmu zakazu nabywania wyrobów ropopochodnych od agresora, którym jest Federacja Rosyjska - powiedział Jaceniuk.

Przypomniał, że paliwa ropopochodne z Rosji nie są objęte sankcjami, które Kijów zastosował do tej pory wobec Moskwy. Zakaz importu paliw zostanie omówiony przez Radę Ministrów w najbliższy piątek - zaznaczył premier.

W 2015 roku najwięcej paliw Ukraina kupowała na Białorusi. Wartość importu z tego kraju wyniosła ponad 1,7 mld dolarów. Na drugim miejscu znalazła się Rosja. Sprzedała ona Ukrainie paliwa ropopochodne na sumę 845 mln dolarów. Trzecie miejsce zajęła Litwa, od której Ukraińcy kupili w zeszłym roku paliwa o wartości 414 mln dolarów.

Polsko-rosyjskie porozumienie ws. przewozów (01.04.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane