• rozwiń
  • WIG20 2237.59 -0.50%
  • WIG30 2534.42 -0.57%
  • WIG 58834.71 -0.52%
  • sWIG80 11554.81 -0.31%
  • mWIG40 3755.29 -0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:00

Dostosuj

Temat: Ukraina

Ukraina rozszerza walkę z korupcją. "Jeżeli będzie trzeba, zwołamy sąd na stadionie"

Ukraina rozszerza walkę z korupcją. "Jeżeli będzie trzeba, zwołamy sąd na stadionie"
Foto: Shutterstock Foto: Ukraińskie władze nie cofną się przed walką z korupcją niezależnie od tego, jak szerokie grupy ona obejmie - zapowiedział Turczynow

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział nasilenie walki z korupcją i polecił, by w pierwszej kolejności została ona wykorzeniona ze służb podatkowych i celnych. Zwalczaniem łapówkarstwa będą zajmowały się specjalne „lotne brygady” podlegające najwyższym władzom kraju.

Szef rządu, który w piątek spotkał się z kierownictwem MSW, obiecał wyższe zarobki dla milicjantów pracujących nad sprawami korupcyjnymi i poinformował, że Rada Ministrów wydzieliła już środki na działalność Narodowego Biura Antykorupcyjnego.

- Aparat śledczy powinien skoncentrować się teraz na działalności celników i służb podatkowych. Jest to wasze zadanie na przyszły kwartał: szeroka operacja przeciwko korupcji w tych organach - oświadczył.

Pomoc zza granicy

Jaceniuk wyraził oczekiwanie, że MSW skoncentruje się także nad śledztwami w sprawie korupcji przedstawicieli byłych władz z obalonym w ub. roku prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele. Podkreślił, że wielu z nich „ukrywa się obecnie za mandatami posłów do Rady Najwyższej”.

Zdaniem premiera dla skuteczniejszej walki z łapówkarstwem Ukraina powinna stworzyć warunki prawne, by angażować w nią specjalistów z zagranicy, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. - Chcemy, by pomagali nam badać konta zagraniczne urzędników i innych osób podejrzewanych o korupcję - dodał.

Jaceniuk zapowiedział także zmiany w kodeksie karnym, które podwyższą odpowiedzialność za działania korupcyjne i spowodują, że podejrzane o nie osoby nie będą mogły unikać aresztu dzięki niewysokim kaucjom.

Sąd na stadionie

Uczestniczący w tym spotkaniu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow ostrzegł, że władze nie cofną się przed walką z korupcją niezależnie od tego, jak szerokie grupy ona obejmie.

Turczynow zwrócił się do urzędników Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, której szefowie zostali aresztowani za korupcję w środę na posiedzeniu rządu, by złożyli uczciwe zeznania w tej sprawie.

Odmowa zeznań „będzie oznaczała, że ława oskarżonych o uczestniczenie w przestępczości zorganizowanej powiększy się o tych, którzy ich nie udzielili” - uprzedził. - W razie konieczności, by dla wszystkich starczyło miejsca, zwołamy sąd na stadionie - powiedział Turczynow.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
j1940
Dla mnie jest to typowe polowanie na czarownice! W ten sposób zlikwiduje opozycję w parlamencie i zwolni stołki w administracji dla swoich. Nic innego. No i przy okazji pokaże jankesom i zachodowi, że "ulepsza" państwo. Zasługując na wsparcie!!
 • 2
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zameczek1
Rozumiem, że nie zapomni o Julii, która nakradła więcej niż obalony prezydent?
 • 3
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane