• rozwiń

Temat: Ukraina

Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na ukraińskich granicach

Ukraińcy mogą wyjechać do Unii Europejskiej bez wizy Odtwórz: Ukraińcy mogą wyjechać do Unii Europejskiej bez wizy
Ukraińcy mogą wyjechać do Unii Europejskiej bez wizy "Źródło: tvn24bis"

Od nowego roku Ukraina będzie pobierała dane biometryczne od cudzoziemców, którzy będą wjeżdżali na jej terytorium. Dekret prezydenta Petra Poroszenki w tej sprawie opublikowała w sobotę gazeta rządowa "Uriadowyj Kurier".

Władze w Kijowie nie ukrywają, że pobieranie danych biometrycznych na granicach ma służyć przede wszystkim lepszej kontroli obywateli Rosji, którzy przyjeżdżają na Ukrainę. W dekrecie Poroszenki polecono także, by rząd zaktualizował listę krajów ryzyka migracyjnego, włączając do niej Federację Rosyjską.

Rozporządzenie prezydenta jest wynikiem decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Jej sekretarz Ołeksandr Turczynow tłumaczył w lipcu, że przyjeżdżający na Ukrainę Rosjanie będą musieli rejestrować się w systemach MSZ, informując o celu podróży i miejscu pobytu na Ukrainie. Zostaną oni także objęci obowiązkiem meldunku.

Poroszenko wyjaśniał wówczas, że nowe rozwiązania ułatwią walkę z terroryzmem. - Będą zbierane dane biometryczne: odciski palców i fotografie cyfrowe. To znacznie poszerzy możliwości walki z terroryzmem - podkreślał prezydent.

Konflikt z Rosją

Od 2014 roku między Kijowem a Moskwą trwa konflikt, wywołany przez dokonaną przez Rosję aneksję Krymu oraz działania prorosyjskich separatystów, którzy opanowali część ukraińskiego zagłębia węglowego Donbas, ogłaszając tam dwie samozwańcze republiki ludowe, doniecką i ługańską.

W konflikcie w Donbasie zginęło dotychczas ponad 10 tysięcy osób.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane