• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ukraińcy w pułapce kredytów walutowych, populistyczni deputowani i wściekła minister finansów

Ukraińcy w pułapce kredytów walutowych, populistyczni deputowani i wściekła minister finansów
Foto: CC BY SA Flickr/ David Holt Foto: hrywna

Minister finansów Ukrainy Natalia Jaresko i bank centralny NBU są oburzeni decyzją parlamentu, który przyjął ustawę o restrukturyzacji kredytów dolarowych i przewalutowaniu ich na hrywny według kursu z okresu zaciągania pożyczki.

NBU uznał w piątek, że restrukturyzacja zrujnuje ukraiński system finansowy, gdyż w czasie, kiedy Ukraińcy masowo brali kredyty w dolarach, wartość amerykańskiej waluty wynosiła około 5 hrywien. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić aż 22 hrywny.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, system bankowy poniesie straty szacowane na 100 mld hrywien (17,9 mld złotych) – ogłosił NBU, który podkreślił, że decyzja Rady Najwyższej Ukrainy przeczy porozumieniom z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Miliardowe straty dla banków

Podobnie straty związane z restrukturyzacją oceniła minister Jaresko. Oświadczyła, że ustawa w tej sprawie jest „populizmem, który nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością”.Deputowani przyjęli ustawę o restrukturyzacji w czwartek późnym wieczorem. W piątek rano niektórzy posłowie oświadczyli, że w natłoku głosowań nie zrozumieli, o jaki akt prawny chodzi. Kilku parlamentarzystów zapowiedziało, że wycofa swoje głosy. Pojawiły się także informacje, że głosowanie zostało sfałszowane, gdyż uczestniczyli w nim posłowie, których nie było w sali posiedzeń.

Miesiąc na przewalutowanie kredytów

Zgodnie z ustawą banki mają obowiązek przewalutowania kredytów walutowych na hrywnę w ciągu miesiąca od czasu otrzymania wniosku, który powinien w tej sprawie złożyć kredytobiorca. Żadne inne dokumenty nie są wymagane. Banki nie mogą także pobierać za tę usługę opłat.

Agencja Interfax-Ukraina przypomniała w piątek, że banki zaprzestały wydawania kredytów walutowych w 2009 roku, kiedy za jednego dolara płacono ok. 7,6 hrywny. "Jednak większość takich kredytów wydano jeszcze przed kryzysem z 2008 roku według kursu ok. 5 hrywien za dolara” – czytamy. Agencja wyjaśnia, że w czasie, gdy oprocentowanie kredytu dolarowego wynosiło 10 procent rocznie, w ukraińskiej walucie narodowej takiej pożyczki udzielano na 20 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bartek_stefaniak
"Jeśli ustawa wejdzie w życie, system bankowy poniesie straty szacowane na 100 mld hrywien (17,9 mld złotych)"

czyli, że te uwolnione 100 mld hrywien (17,9 mld złotych) zasili gospodarkę Ukrainy.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane