• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

"Ukraina nie działa rosyjskimi metodami". Nie wstrzyma tranzytu towarów

"Ukraina nie działa rosyjskimi metodami". Nie wstrzyma tranzytu towarów
Foto: Shutterstock Foto: tir ciężarówka 16

Kijów nie wstrzyma tranzytu towarów z Rosji, mimo że Moskwa, która wstrzymała tranzyt towarów ukraińskich, wprowadza coraz to nowe utrudnienia w przewozach handlowych – oświadczyli we wtorek przedstawiciele ministerstwa gospodarki Ukrainy.

- Nie działamy takimi metodami, jak nasi północni sąsiedzi i nie zamierzamy ograniczać dla nich tranzytu do krajów trzecich. Nie będzie ograniczeń ani dla towarów z UE jadących do Rosji, ani dla rosyjskich, które zmierzają do państw europejskich - zapewnił na konferencji prasowej minister gospodarki Ukrainy Ajvaras Abromaviczius.

Wcześniej wiceminister Natalia Mykolska poinformowała, że Rosja wprowadziła nowe ograniczenia dla transportów z Ukrainy. Wcześniej Rosja wpuszczała je na swoje terytorium wyłącznie przez Białoruś, a obecnie chce, by przejeżdżały one tylko przez granicę ukraińsko-rosyjską.

- Według naszych informacji Rosja wprowadziła nowe ograniczenia. Domaga się teraz, by ukraińscy kierowcy, którzy przewożą towary przez rosyjskie terytorium, wjeżdżali na nie tylko przez przejścia na granicy ukraińsko-rosyjskiej – powiedziała wiceminister gospodarki, cytowana przez gazetę internetową „Europejska Prawda”.

Droższy tranzyt

W związku z tym ciężarówki, które udały się już na przejścia graniczne między Białorusią i Rosją, muszą zawracać i jechać na granicę między Ukrainą i Rosją. - Podwyższa to wartość tranzytu o 20-50 procent – podkreśliła Mykolska.

Rosyjskie władze blokują tranzyt towarów z Ukrainy od pierwszych dni stycznia. Jest to odpowiedź Moskwy na wejście w życie umowy o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA)

między Ukrainą a UE. To najważniejsza i największa część podpisanej w czerwcu 2014 roku umowy stowarzyszeniowej, której zawarcie było przyczyną wybuchu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Wejście DCFTA w życie opóźniono o ponad rok ze względu na zastrzeżenia Rosji.

Z początkiem stycznia Rosja wstrzymała także działanie umowy o wolnym handlu z Ukrainą i wprowadziła embargo na wiele importowanych z tego kraju artykułów żywnościowych. W odpowiedzi Kijów podjął analogiczne kroki.

Poszukując nowych szlaków transportowych do państw Azji, Ukraina wysłała w ubiegłym tygodniu eksperymentalny pociąg kontenerowy, który ma dotrzeć do granicy między Kazachstanem i Chinami z ominięciem Rosji. Pociąg przewożony jest promem przez Morze Czarne, następnie przejedzie przez Gruzję i Azerbejdżan, by po ponownym załadowaniu na statek dotrzeć przez Morze Kaspijskie do Kazachstanu i dalej, drogą lądową, do chińskiej granicy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane