• rozwiń

Ukraiński rząd dostał zielone światło. Może nałożyć embargo na Rosję

Ukraiński rząd dostał zielone światło. Może nałożyć embargo na Rosję
Foto: Flickr (CC BY 2.0) Foto: Kijów wprowadza embargo

Parlament Ukrainy przegłosował w czwartek ustawę, która daje rządowi prawo do nałożenia embarga handlowego na Rosję. To odpowiedź na rosyjską zapowiedź wstrzymania wolnego handlu pomiędzy tymi krajami.

Za przyjęciem ustawy głosowało 291 z 420 deputowanych. Aby weszła w życie potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta.

- Będziemy chronić rynek wewnętrzny na Ukrainie - powiedział jeszcze przed głosowaniem premier Ukrainy Arsenij Jeceniuk. - Rosja otrzyma odpowiedź od ukraińskiego rządu w postaci embarga handlowego i lustrzanych sankcji wobec rosyjskich produktów - dodał.

Kijów poinformował, że wojna handlowa z Rosjanami może kosztować 600 mln dolarów w przyszłym roku czyli 0,6 proc. obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami.

Koniec wolnego handlu

We wtorek Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła ustawę o wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. obowiązywania umowy o strefie wolnego handlu z Ukrainą. Ustawę przyjęto jednomyślnie - "za" głosowało 428 deputowanych.

Projekt ustawy skierował do Dumy prezydent Władimir Putin, który 16 grudnia podpisał dekret o anulowaniu od 1 stycznia funkcjonowania umowy o wolnym handlu w odniesieniu do Ukrainy.

"Liberalizacja taryf, przewidziana w umowie o stowarzyszeniu Ukrainy z UE, niesie ze sobą znaczne szkody dla gospodarki Rosji. Prócz tego zobowiązania Ukrainy zgodnie z częścią handlowo-gospodarczą tego porozumienia są sprzeczne ze zobowiązaniami Ukrainy wymienionymi w umowie (z Rosją)" - głosi dokument dołączony do ustawy. Podkreślono w nim również, że "strona ukraińska faktycznie zrezygnowała z rozwijania współpracy handlowej w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw i wybrała drogę dążenia do całościowej integracji z UE".

W trakcie debaty przywołano szacunki ministerstwa gospodarki FR, według których straty dla rosyjskich przedsiębiorców wyniosłyby 3,5 mld dolarów, gdyby Rosja nie podjęła działań po wejściu w życie umowy między UE i Ukrainą.

W poniedziałek bez rezultatu zakończyły się trójstronne rozmowy między Rosją, Ukrainą i UE, dotyczące rosyjskich zastrzeżeń do umowy DCFTA. Rozmowy na ten temat trwały prawie 18 miesięcy. Rosja od początku sprzeciwiała się wejściu w życie porozumienia między Ukrainą a UE, twierdząc, że zaszkodzi ono jej interesom.

Koniec wolnego handlu Rosja-Ukraina:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Galicja58
Żyzne ziemie ukraińskie zostaną być ssane przez rosiję.
Takiej ziemi w rosji jest ale nie odmarza .
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
matkom
na jakim świecie żyjesz .w UE jest nadpodaż żywności .czym zachwyci UE ukraina ? niczym .
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
Pchla dostala zielone swiatlo zeby ugryzc slonia.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane