• rozwiń

Ukraina nadal w ogniu, a Putin na Węgrzech. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Foto: PAP/EPA Foto: Wtorek w TVN24 Biznes i Świat

Dziś w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się sytuacji na wchodzie Ukrainy, gdzie formalnie trwa rozejm, ale walki nie ustają. Śledzimy też wizytę prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie. Wśród tematów także posiedzenie rady nadzorczej JSW, na którym odwołany ze stanowiska ma zostać szef węglowej spółki.

Rozmowy na szczycie

W nocy przywódcy Rosji, Niemiec i Ukrainy omówili w rozmowie telefonicznej ustalenia z Mińska w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Główną kwestią był rozejm, wycofanie broni ciężkiej, a także sytuacja w pobliżu miasta Debalcewe.

Przywódcy uzgodnili, że będą utrzymywać kontakt w różnych formatach w celu umożliwienia realizacji ustaleń zawartych w Mińsku w ubiegłym tygodniu - poinformował Kreml.

Rozejm w Donbasie formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego. Został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km; obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni od wstrzymania walk. Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko mówił w poniedziałek, że rozejm jest łamany i dlatego armia nie jest obecnie gotowa do wycofania z linii frontu ciężkiej broni.

Kontrowersyjna wizyta

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi dziś Węgry. Ma rozmawiać z premierem Viktorem Orbanem i spotkać się z prezydentem tego kraju Janosem Aderem. Jest to rewizyta Putina po roboczej wizycie Orbana w Moskwie w styczniu 2014 roku. Zbiega się w czasie z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Budapesztu przez Armię Czerwoną.

Wizyta Putina w Budapeszcie budzi kontrowersje w Europie. Wszystko dlatego, że spotykając się z rosyjskim przywódcą Viktor Orban łamie solidarność europejską.

ISIS kontra reszta świata

W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się także reakcjom świata na kolejne wydarzenia z udziałem dżihadystów. W niedzielę zwolennicy Państwa Islamskiego zamieścili w internecie nagranie pokazujące ścięcie Egipcjan na plaży pod Trypolisem w Libii. Ofiary to 21 egipskich robotników, Koptów, czyli egipskich chrześcijan, uprowadzonych z Syrty w grudniu i styczniu. W odpowiedzi na tę agresję Egipt poinformował o przeprowadzeniu ataków z powietrza na cele Państwa Islamskiego w Libii.

Zagórowski kontra górnicy

Wygląda na to, że prezes JSW Jarosław Zagórowski straci wreszcie swoje stanowisko. Dziś w Warszawie ma zebrać się rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Jednym z tematów spotkania będzie dymisja, złożona Zagórowskiego. Związkowcy grożą, że jeśli prezes nie straci stanowiska, wznowią strajk.

Zagórowski oświadczył w piątek, że poda się do dymisji, jeśli zostaną spełnione trzy warunki: będzie podpisane porozumienie ze związkami zawodowymi, załogi od poniedziałku wrócą do pracy i w porozumieniu zostanie doprecyzowana kwestia sześciodniowego tygodnia pracy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane