• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zmasowany atak hakerski na systemy informatyczne Ukrainy

Premier Beata Szydło o atakach hakerów Odtwórz: Premier Beata Szydło o atakach hakerów
Premier Beata Szydło o atakach hakerów "Źródło: TVN24 BiS"

Na Ukrainie rozpoczęła się nowa fala ataków cybernetycznych na systemy informatyczne ważnych instytucji – poinformował we wtorek państwowy Zespół Reagowania na Zagrożenia Komputerowe w Kijowie.

W krótkim komunikacie zespół zaapelował o wzmocnienie ochrony informatycznej i przekazał, że bardziej szczegółowe informacje na ten temat zostaną podane później.

Atak na sieci komputerowe

Wcześniej o ataku na sieci komputerowe poinformowało metro w Kijowie, międzynarodowe lotnisko w Odessie oraz Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy.

Według agencji Reuters chodzi o złośliwe oprogramowanie zwane "BadRabbit". Jak podaje, ofiarami ataku padły też media rosyjskie, w tym agencja Interfax.

"Według naszych danych większość ofiar ataków znajduje się w Rosji, w mniejszym stopniu zanotowaliśmy też ataki na Ukrainie, Turcji  i w Niemczech" - podała Kaspersky Lab., rosyjska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem.

Poprzedni zmasowany atak cybernetyczny na Ukrainę miał miejsce w czerwcu. Hakerzy uderzyli wówczas w system bankowy i telekomunikacyjny, rządowe sieci komputerowe, najważniejsze lotniska w kraju, ciepłownie, elektrownie oraz metro w Kijowie.

Wówczas do ataku użyto najprawdopodobniej wirusa o nazwie Petya, bądź Pety.A (czyt. Pietia), który szyfruje dane komputerów, a za ich odblokowanie żąda równowartości 300 dolarów w wirtualnej walucie bitcoin. Premier Wołodymyr Hrojsman oświadczył następnie, że atak został odparty, a w jego wyniku nie ucierpiały systemy ważne dla państwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane