• rozwiń

Temat: Ukraina

Ukraina dogadała się z Rosją. Dostanie gaz taniej niż wcześniej

Ukraina dogadała się z Rosją. Dostanie gaz taniej niż wcześniej
Foto: gazprom.com Foto: Ukraina wynegocjowała lepszą ceną gazu

Ukraina podpisała nową umowę gazową z Rosją, która będzie obowiązywała w drugim kwartale tego roku. Ukraińcy zapłacą za tysiąc metrów sześciennych gazu 248 dolarów - podaje agencja Reuters.

Ukraiński ministerstwo energetyki poinformowało, że doszło do podpisania umowy gazowej z Rosją. Kontrakt dotyczy dostaw surowca w drugim kwartale 2015 roku. Ukraińcy za tysiąc metrów sześciennych gazu zapłacą 248 dolarów.

- Umowa jest "zwycięstwem" podejścia ekonomicznego nad politycznym w stosunkach Naftohazu i Gazpromu - ocenił Wołodymyr Demczyszyn, minister energetyki Ukrainy.

Bez zmian

Umowa zawiera wszystkie (poza ceną) wynegocjowane wcześniej w tzw. pakiecie zimowym warunki. Wygasający kontrakt skończył się 31 marca 2015 roku. Wcześniej Ukraina płaciła za tysiąc metrów sześciennych gazu 329 dolarów. Rosja zapowiadała, że później cena ta wzrośnie do 348 dolarów. Jednak tak się nie stało.

Za taką obniżką stoją przede wszystkim spadki cen surowca na światowych rynkach surowcowych. Już kilka dni temu minister Demczyszyn mówił, że oczekuje "uczciwej ceny na poziomie około 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu".

Zapasy na zimę

Wskazywał też, że gaz będzie potrzebnie Ukrainie do zgromadzenia zapasów na sezon grzewczy 2015-2016. Nie zdradził wprawdzie jaka konkretnie ilość surowca z Rosji będzie potrzebna, ale dodał, że w jego kraj ma obecnie w magazynach około 7,7 mld metrów sześciennych gazu, a przed sezonem grzewczym planuje zgromadzić 19 mld metrów sześciennych. Ukraina sprowadza z krajów unijnych codziennie około 60 mln metrów sześciennych gazu, a jej własne codzienne wydobycie wynosi 55 mln metrów sześciennych.

Nie zapłacą

Minister Wołodymyr Demczyszyn podkreślał wcześniej również to, że Ukraina nie będzie płacić Rosji za gaz, który Federacja Rosyjska sama będzie dostarczać na tereny w Donbasie kontrolowane przez separatystów. Według ministra Ukraina dostarcza gaz na obszary tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a Rosja nie uzgadniała z władzami w Kijowie kwestii samodzielnych dostaw surowca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tomasz_damps
ceny gazu i ropy na swiatowym rynku nie swiatcza kto kogo bardziej lubi na celu jest gloobalny rozwuj gospodarek lub gospodarki swiata co nie jest proste a zroznicowane ceny sa logiczne co nie jest łatwe do zrozumienia,w oczach kowalskiego.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pirat2
Wychodzi na to,że największym wrogiem Rosji jest Polska, a nie Ukraina bo płaci najdrożej za gaz, o jakies 120dol więcej niz Ukraina.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Polska jeszcze nie ma wynegocjowanych nowych cen, więc twój komentarz jest dość bezsensowny. Potwierdza tylko fakt że Rosja nie stosuje zasad handlowych przy ustalaniu cen, a kieruje się przesłankami politycznymi.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
NieMaTakiegoNumeru
Dokładnie to samo sobie pomyślałem. Nawet Ukraina w stanie wojny z Rosją jest w stanie wynegocjować lepsze ceny niż Polska.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane