• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Ukraina chce skorzystać z gwarancji USA, by pożyczyć na rynku miliard dolarów

Ukraina chce skorzystać z gwarancji USA, by pożyczyć na rynku miliard dolarów
Foto: Shutterstock Foto: W sobotę Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował udzielenie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej, której łączna wysokość wynosi ponad 17 mld dolarów

Ukraina chce pozyskać na rynku 1 mld dolarów dzięki emisji obligacji gwarantowanych przez USA. Liczymy na uzyskanie zagranicznej pomocy rzędu 3,2 mld dolarów, wliczając w to zyski z gwarantowanych obligacji - podały w środę źródła w ministerstwie finansów Ukrainy.

Pomoc tę rząd w Kijowie miałby uzyskać do końca bieżącego roku, a emisja gwarantowanych przez Stany Zjednoczone papierów dłużnych może nastąpić w listopadzie - poinformowały źródła. Resort finansów Ukrainy nie potwierdził informacji o planowanej sprzedaży obligacji, ale też nie zaprzeczył.

Pomoc z wielu źródeł

USA zapowiedziały wcześniej, że udzielą Ukrainie gwarancji na pożyczki warte 2 mld dolarów. Władze ukraińskie wykorzystały już 1 mld dolarów z tej puli i w maju wyemitowały pięcioletnie euroobligacje; bankami oferującymi podczas tej emisji były Citigroup, JP Morgan i Morgan Stanley.

Oczekuje się też, że Ukraina otrzyma w sierpniu i wrześniu dwie transze kredytu z Banku Światowego po 500 mln dolarów oraz 600 mln euro od Komisji Europejskiej.

W sobotę Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował udzielenie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej, której łączna wysokość wynosi ponad 17 mld dolarów. Formalna akceptacja udzielenia kolejnej transzy pomocy powinna nastąpić w najbliższy piątek. Władze Ukrainy oświadczyły w ubiegłym tygodniu, że spełniły warunki konieczne do tego, by 31 lipca zapadła pozytywna decyzja o udzieleniu Kijowowi transzy w wysokości 1,7 mld dolarów.

W połowie lipca parlament Ukrainy przyjął pakiet ustaw, których uchwalenie było warunkiem odblokowania zagranicznej pomocy finansowej w wysokości 3,2 mld dolarów, w tym 1,7 mld dolarów z MFW. Jak mówił wówczas wiceminister finansów Ukrainy ds. integracji europejskiej Artem Szewalow, pomoc zagraniczna będzie wykorzystana do wsparcia ukraińskiej waluty i na pilne potrzeby budżetowe.

Program MFW dla Ukrainy wart jest 17,5 mld dolarów, a Ukraina do tej pory otrzymała 5 mld dolarów.

Wierzyciele Ukrainy nie chcą ustąpić:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane