• rozwiń

Ukraina całkowicie wstrzymuje połączenia lotnicze z Rosją

Ukraina całkowicie wstrzymuje połączenia lotnicze z Rosją
Foto: wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0)/ Alex Beltyukov Foto: Ukraina całkowicie wstrzymuje połączenia lotnicze z Rosją

Ukraina całkowicie wstrzymuje połączenia lotnicze z Rosją. Decyzja ta zacznie obowiązywać 25 października i będzie dotyczyć wszystkich rosyjskich przewoźników lotniczych – oświadczyło w poniedziałek ministerstwo infrastruktury w Kijowie.

Resort wyjaśnił, że jest to reakcja na brak odpowiedzi na prośbę Ukrainy do Federalnej Agencji Transportu Lotniczego Rosji (Rosawiacji) o wyjaśnienie przyczyn ograniczenia lotów do tego kraju dla ukraińskich linii lotniczych.

Wstrzymane loty

„Państwowa Lotnicza Służba Ukrainy podjęła decyzję o całkowitym wstrzymaniu ruchu lotniczego między Ukrainą a Federacją Rosyjską od 25 października 2015 r.” – ogłosiło ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

W komunikacie podkreślono, że ograniczenia będą stosowane, dopóki Rosawiacja nie odwoła zakazów wobec przewoźników ukraińskich. Wznowić loty nad Ukrainą będą mogli wówczas ci przewoźnicy rosyjscy, którzy nie znaleźli się na liście sankcji ogłoszonych wcześniej przez Kijów.

25 września rząd Ukrainy powiadomił, że wprowadza zakaz lotów dla ok. 20 rosyjskich linii lotniczych, które znalazły się na ogłoszonej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) liście osób i instytucji objętych sankcjami. Dotknęły one także głównego rosyjskiego przewoźnika, Aerofłot, oraz kompanię Transaero.

Ukraińska Rada Ministrów poinformowała też o wprowadzeniu zakazu rejsów tranzytowych nad obszarem Ukrainy dla rosyjskich samolotów, "jeśli są nimi przewożone towary mające przeznaczenie wojskowe, towary podwójnego przeznaczenia lub rosyjskie siły wojskowe".

Odpowiedź Rosji

W odpowiedzi Rosja ogłosiła, że wprowadzi zakaz lotów dla ukraińskich linii lotniczych, który ma zacząć obowiązywać od 25 października.

W połowie września administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki opublikowała listę objętych sankcjami osób prawnych i fizycznych z Rosji i innych państw. Sankcje wprowadzono w odpowiedzi na ogłoszenie wówczas przez prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodniej Ukrainie wyborów samorządowych. Ostatecznie separatyści odłożyli je na przyszły rok.

Na liście sankcji RBNiO Ukrainy znalazły się osoby, które w opinii Kijowa poparły dokonaną przez Moskwę aneksję Krymu i konflikt z separatystami w Donbasie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
fenixal
Sanki,szlabany ,mury ,zasieki,zapory przeciwko rosji jestem ZA.Ale jednego nie rozumiem-Ukraina izoluje się od rosji ,rosja jest be.. a Prezydent Poroszenko w najlepsze kręci sobie interesy i to na grubą kasę w rosji (m.in.ROSZEN)wzbogacając tym samym ich budżet oraz daje pracę i utrzymanie obywatelom rosji
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Aigiler_
Dotychczasowe doświadczenia w zadawaniu się z Rosją podpowiadają, że lepiej się nie zadawać. Szlabany, zapory przeciwczołgowe i zaminowanie granicy to jedyne rozsądne posunięcia.
 • 6
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
 • 0
 • 8
 • zgłoś naruszenie
zamknij
skand_emer
Tylko nie zauważyłeś, że Ukraińcy "zawiesili" najpierw tylko dla tych, którzy latają na okupowany Krym, a Rosjanie dla wszystkich
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane