• rozwiń

Temat: Ukraina

UE uchyla drzwi dla Gruzinów i Ukraińców. Bez wiz od przyszłego roku?

UE uchyla drzwi dla Gruzinów i Ukraińców. Bez wiz od przyszłego roku?
Foto: Flickr (CC BY 2.0) Foto: Ukraina ma zbyt wiele problemów. Rosja czeka, aż sprawy przybiorą zły obrót w Kijowie - twierdzą amerykańscy eksperci

Wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Gruzji jest zaplanowane na pierwsze miesiące 2016 roku, dla obywateli Ukrainy do końca przyszłego roku - dowiedziała się PAP z unijnych źródeł dyplomatycznych.

Bez wiz obywatele obu państw mogliby podróżować do Unii przed kolejnym szczytem Partnerstwa Wschodniego, który, według rozmówców PAP, jest zaplanowany na styczeń 2017 roku w Brukseli.

Kolejne raporty KE

Ukraina i Gruzja liczyły, że już podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze, który rozpoczyna się w czwartek, zapadną decyzje albo złożone zostaną polityczne deklaracje co do zniesienia wiz przez UE już w przyszłym roku.

Jednak - jak wynika z informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych - w projekcie deklaracji szczytu nie ma jednoznacznego stwierdzenia dot. wprowadzenia ruchu bezwizowego z Ukrainą i Gruzją. Projekt mówi ogólnie o możliwości zniesienia wiz dla Ukraińców i Gruzinów po spełnieniu wszystkich warunków. UE domaga się m.in. wprowadzania przepisów dotyczących walki z korupcją.

- Wprowadzenie ruchu bezwizowego to proces, który trwa poza szczytami. Są kolejne raporty Komisji Europejskiej mówiące o postępach i niedociągnięciach. Gruzja jest bardziej zaawansowana niż Ukraina, ale władze w Kijowie deklarują, że do końca roku spełnią wszystkie wymagane warunki. To realne - powiedział PAP wysoki rangą unijny dyplomata.

Jesienią Komisja Europejska ma przedstawić kolejne raporty na temat spełniania przez Ukrainę i Gruzję kryteriów ruchu bezwizowego. Bruksela dotychczasowych raportach chwaliła władze w Kijowie i Tbilisi za plany dotyczące reform instytucjonalnych i wskazała, że priorytetem musi być teraz ich wprowadzenie. Komisja podkreśliła konieczność działań, zwłaszcza jeśli chodzi o usprawnienie walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną i przemytem ludzi.

Co z innymi?

Jak wynika z rozmów PAP z unijnymi dyplomatami, obecnie zakłada się, że ruch bezwizowy UE-Gruzja będzie obowiązywał "od początku 2016 roku, najpóźniej od wiosny". Jeżeli chodzi o Ukrainę, jak twierdzą źródła PAP, "jest pytanie, czy będzie to połowa 2016 roku czy druga, ale na pewno do stycznia 2017 roku".

W innej sytuacji niż Ukraina i Gruzja są inne państwa PW Białoruś, Armenia i Azerbejdżan.

Mińsk - jak twierdzą dyplomaci, z którymi rozmawiała PAP - może parafować jesienią umowę o ułatwieniach wizowych. W deklaracji szczytu ma znaleźć się sformułowanie o "kontynuacji prac nad wprowadzeniem ruchu bezwizowego". Na razie, według rozmówców PAP, na przeszkodzie w negocjacjach stoi m.in. wzór białoruskich paszportów dyplomatycznych.

Z kolei we fragmencie deklaracji ryskiej dotyczącym Armenii ma być mowa o tym, że "Unia Europejska jest gotowa rozpocząć dialog o ruchu bezwizowym". Azerbejdżan na razie, według unijnych dyplomatów, nie wyraża zainteresowania negocjacjami na ten temat.

Od kwietnia 2014 roku Mołdawianie, jako pierwsi spośród obywateli krajów PW nie potrzebują wiz, by wjechać do Unii Europejskiej.

Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 roku. Obejmuje sześć krajów: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
figlarz
Ukraińcy w swej masie są mało związani z Ukrainą Jest duża ilość dezercji Większość obojętnie przygląda się konfliktowi z Rosją Jak im unia da wizy to Putin zrobi większy bałagan a oni porzucą Ukrainę i unia a zwłaszcza Polska będzie mieć problem Dania wiz to oddanie Ukrainy Rosji
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Hryniak
Ukraina to zbyt liczny kraj pogrążony w chaosie, nie nadaje sie jeszcze na zniesienie wiz ale żeby Mołdawię to by mogli tak uprzywilejować, to malutki kraj z garstka ludności, także napływ milionów imigrantów jak z Ukrainy to nam nie grozi.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
W polityce zagranicznej, tej na wyższym szczeblu nikogo nie obchodzą imigranci tylko strefa wpływów i sojusznicy. Ukraina ma 60mln mieszkańców Razem z Polską i Skandynawią jesteśmy tarczą przeciwko rusyfikacji.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane